3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Méghogy hatékonyak lennének a piacok? Ugyanmár! Hiszen a kérdésemre, hogy miért veszik az XY részvényt, egyre többször hallom, hogy "ETF flow" van. Mit is jelent mindez?

Azt, hogy Józsi bácsi valami okból kitalálja magának, hogy ő most akkor kelet-ázsiai ingatlanrészvényeket/közép-európai olajpapírokat/német energiacégeket/olasz kiskapitalizációjú részvényeket vagy bármi mást vesz, ami valami okból eszébe jut. Egyetlen klikkel az ezt leképző ETF-et szépen megveszi, az ETF mögött ülő alapkezelő pedig nem gondolkodik, hanem automatikusan megveszi az ÖSSZES részvényt, ami az adott indexben van. Ha pl. magyar részvényETF-et vesz valaki valahol, akkor szépen megveszi a Richtert, az OTP-t, a MOL-t, a Magyar Telekomot, meg még pár apróbb morzsát a többiből, és kész. Nem fogja érdekelni, hogy éppen az OTP bejelentette, hogy Ukrajnában már tankkal járnak a bankfiókba, a MOL-nál kiderült, hogy Szíriából jó ideig nem jön olaj, stb. Egyszóval semmiféle fundamentum nem érdekli, megveszi a listát, oszt' jó napot.

A piacok akkor hatékonyak, ha a piaci szereplők racionálisak, és minden ismert információt figyelembe vesznek, mikor befektetési döntéseiket meghozzák. Így van ez a fenti esetben? Fittyfenét. Józsi bácsi, vagy John Smith, vagy Li-taj-po, aki ki se tudja ejteni a magyar cégek nevét nem áll le egyesével elemezgetni a cégeket, ő azért vesz magyar ETF-et, mert a múltban ez jól hozott, mert divatos, mert a fogorvosa azt mondta, mert ezt látta a CNBC-n, vagy azt gondolja, hogy Magyarország jobban teljesít...satöbbi. És mivel az ETF-ek egyre inkább átveszik az irányítást, egyre több az ilyen újonnan, gondolkodás nélkül piacokra be- (majd a rossz időszakokban ki!!!) áramló pénz, ezért egyre több befektetési döntést valójában a piachoz nem értő befektetők hoznak meg, a buta pénz.

Ebből, az ETF-ek térnyeréséből 2 dolog is következik. Egyrészt a buta pénz nagy trendeket csinál, mert önmagát erősíti mind ki-, mind beáramláskor. Másrészt nem differenciál az egyedi részvényindex tagok között. Az ETF-ek elterjedése miatt mind a trendkövető befektetők lehetőségei megnőnek (hiszen hosszú, a racionalitáson túlnyúló trendek tudnak kialakulni), másrészt mind az aktív, részvényt tudatosan választani tudó befektetőké - hiszen a fundamentális egyensúlytalanságok a pénzek tartós beáramlása miatt sokáig fennmaradhatnak,  de egy idő után helyreállnak, és ilyenkor az aktív, fundamentális szemléletű befektetők megjutalmaztatnak.

Az ETF-esedés tehát kiváló lehetőségeket teremt a trendkövetésre, és a szélsőséges árazások kialakulására - majd az ezekkel szembeni befektetésre is. Csak annyit kell tudnunk, hogy a buta pénz áramlása gyakran fogja mind a reális fölé, mind a reális alá vinni az árfolyamokat, és elég tartósan oda is rögzítheti.

A piacok egyáltalán nem hatékonyak, és az egyre több, és nagyobb vagyont "kezelő" ETF még inkább abba az irányba mutat, hogy hatékonyságuk tovább csökken, hiszen szó sincs arról, hogy igaz lenne a hatékony piacok mögötti feltételezés, a megfontolt, érzelemmentes, racionális, minden meglévő információt beépítő aktorok elmélete...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!