3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Október 2-ra írta ki a népszavazást a nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítésével kapcsolatban Áder János köztársasági elnök kedden. A jelenlegi ismeretek alapján 1000-15000 ember betelepítéséről lenne szó.

A KEH Sajtóigazgatóságának közleménye szerint az államfő az alaptörvény, a népszavazási kezdeményezésről, valamint a választási eljárásról szóló törvény rendelkezései alapján - figyelemmel az Alkotmánybíróság vonatkozó határozatára - döntött az országos népszavazás kitűzésének időpontjáról.

Orbán Viktor miniszterelnök február 24-én jelentette be, hogy a kormány országos népszavazást kezdeményez a kötelező betelepítési kvótáról. A kérdés úgy szól: "Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?"A kormányfő indoklása szerint a kötelező betelepítési kvótáról szóló döntést nem lehet elvenni az Országgyűléstől, az ügyben a magyar parlament megválasztott képviselőin kívül senki más nem dönthet.

Az Országgyűlés május 10-én rendelte el az országos népszavazást, 136 kormánypárti és jobbikos igen szavazattal, 5 független képviselő nem voksa ellenében.

A korábbi kormányzati információk szerint a népszavazás lebonyolítására legfeljebb 4,9 milliárd forint fordítható. Ezt tetézi az a vélhetőleg néhány milliárd forintra rúgó, és többnyire a kormánybarát médiumokon futó kampány, amely a kvóta elfogadása ellen mozgósít.

A hatályos uniós szabályzás szerint, amelyet Magyarország is elfogadott, egy képlet szerint számolják, hogy mely tagállam mekkora arányát kellene, hogy befogadja a menekülteknek. A képlet szerint Magyarországnak a menekültek 1,53 százaléka jutna. Ez a tavaly nyári állapotok alapján hozzávetőleg 500 embert jelentett. Azóta újabb hullámokban érkeztek emberek, így nagyságrendileg 1000-1500 menekült elhelyezéséről dönt az ország.

A kormány által kényszerbetelepítésnek nevezett uniós aktus elutasítása kapcsán az Európai Unió retorziókat is kilátásba helyezett. Egy bevándorlóért Brüsszel 80 millió forintot (250 ezer eurót) számolna fel, és a jelenlegi helyzet alapján nagyjából 1200 embert kellene az országnak befogadnia. Így ha a népszavazás során elutasító határozat születik, amelyet az Országgyűlés is megerősít, úgy a költségvetés számára ez 100 milliárdos nagyságrendű lehet. Hozzá kell tenni, hogy addig, amíg egy-egy menekült nem dolgozik, az állam számára éves szinten 3-4 milliárdos költséget jelentene.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!