2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Októberben az ipari termelői árak 4,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat a szeptemberi 4,1 százalék után, az előző hónaphoz képest 1,0 százalékkal nőttek - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Júliusban még csak 1,2, augusztusban pedig 2,4 százalékos volt a termelői árak éves emelkedése.

A belföldi értékesítésben októberben 0,7 százalékkal emelkedtek az árak és 4,5 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál. Ezen belül a kétharmadnyi súlyt képviselő feldolgozóipar termelői árai 1,1 százalékos havi és 5,8 százalékos éves emelkedést mutattak. A járműgyártás és a gépipar termelői árai belföldre egyformán 1,6 százalékkal voltak magasabbak a tavaly októberinél, a villamosberendezések 7,0 százalékkal drágultak, a számítástechnikai, elektronikai és optikai termékek viszont 5,9 százalékkal olcsóbbak lettek. A legnagyobb belföldi áremelkedést októberben a vegyipar regisztrálta 14,5 százalékkal, de tisztes áremelkedést értek el az élelmiszeripari termelő cégek is. A gyógyszeriparban és a gumiiparban átlag alatti 3,3, illetve 3,9 százalékkal emelkedtek a termelői árak tavaly októberhez mérve.
 

Összességében a fogyasztási cikkeket előállító ágazatok 4,7 százalékkal tudták emelni belföldi áraikat, a beruházási javak 2,2 százalékkal, az energia 2,8 százalékkal drágult. A további feldolgozásra szánt termékeket előállító termelők 7,2 százalékkal magasabb árakat értek el a tavaly októberieknél.

A forintban számított exportárak 1,1 százalékkal nőttek a múlt hónapban és 4,4 százalékkal egy év alatt. A járműgyártás exportárai 5,2 százalékkal emelkedtek éves összevetésben, a számítástechnikai termékek viszont 1,8 százalékkal kevesebbet értek a külpiacokon. Az élelmiszerek 3,6, a gyógyszerek 3,4 százalékkal drágábban keltek el. Októberben a forint 0,7 százalékkal volt gyengébb az euróval szemben mint egy évvel azelőtt és 5,6 százalékot erősödött a dollárral szemben.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!