3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Múlt hét végén jelentek meg a kormány új plakátkampányának üzenetei, melyek között mazsolázva találtunk néhány túlzó kijelentést is.

A legújabb, "Magyar Reformok Működnek" szlogen alatt futó kormányzati kampány összesen 22 üzenet formájában juttatja el az ország lakosságához a 2010 óta elért eredményeket. Az egyik üzenetet azonban némileg túlzónak érezzük, bár elismerjük, kommunikációs szempontból a kormány által megfogalmazott állítás sokkal jobban hangzik, mint a valóság. Ami mellesleg ugyanúgy értékelhető egyfajta "sikerként" - csak nézőpont kérdése.

A legújabb kampány a plakátok mellett az interneten is "fut", ahol bővebben is kifejtették az egyes üzenetek tartalmát. Ezek között is mi az "Újra nő a minimálbér!" mondatra és annak kifejtésére figyeltünk fel. A részleteknél ugyanis az olvasható:

"A minimálbér összege 2010 óta több mint 30 ezer forinttal emelkedett, amely 43 százalékos bővülést jelent."

Számszaki gondok nincsenek a mondattal, hiszen az idei 105 ezer forintos minimálbér egészen pontosan 31 500 forinttal haladja meg a 2010-es 73 500 forintot, a növekedés mértéke pedig 42,9 százalékos.

Viszont:

  • a kormány a bruttót emeli ki, ami a dolgozók számára semmi mást nem jelent, csak egy számot a bérlapon.
  • a bruttó ilyen nagyfokú növekedése is egy olyan "kényszerintézkedés" eredménye, melyre az alacsony keresetűeket kedvezőtlenül érintő adóváltozás miatt volt szükség.

Arról van szó ugyanis, hogy a második Orbán-kormány hivatalba lépése után az első intézkedések egyike volt az adórendszer átalakítása, ami az egykulcsos, 16 százalékos szja bevezetésével és az alacsony keresetűeket segítő adójóváírás fokozatos kivezetésével járt együtt. Utóbbi miatt az érintettek sokat veszítettek volna a nettó fizetésükből, ezért a kormány a fentiekkel párhuzamosan a bruttó minimálbér drasztikus emeléséről döntött annak érdekében, hogy nettóban ne csökkenjen a minimálbéresek fizetése. Vagyis ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy miközben a bruttó minimálbér 15 ezer forinttal emelkedett, addig a nettó bér növekedése csupán 315 forint volt. Ez volt 2012-ben, egy rendkívüli évben. Előtte (2010-ig) és utána is mostanáig átlagosan 4-5000 forinttal emelkedett a bruttó bér.

Így mindezek, és főként a 2012-es rendkívüli emelés eredménye lett az, hogy

a 43 százalékkal magasabb bruttó minimálbérből a nettó növekedése csupán 14,2 százalék volt.

Vagyis a minimálbérre bejelentett dolgozók csak ennyivel kapnak többet kézhez most, mint 2010-ben. Összegszerűen ez azt jelenti tehát, hogy miközben

a bruttó minimálbér 5 év alatt 31 500 forinttal növekedett, a kézhez kapott összegben ebből a növekményből mindössze 8539 forint jelenik meg.

Noha nem kapcsolódik szorosan jelen cikkünk témájához, mindenképpen érdemes kitérni arra is, hogy a bruttó bér emelkedése a járulékok növekedését is eredményezte, ami az állami kasszát gyarapította nem is akármilyen mértékben.

Miközben ugyanis a dolgozó 14,2 százalékkal kap többet a minimálbér-emelések nyomán 2010-hez képest, addig az állam a befizetett munkaadói és munkavállalói járulékok formájában 93 (!) százalékkal több bevételhez jut egyetlen minimálbérért bejelentett dolgozó után.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!