2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy friss jelentés szerint tavaly februárban egy METEL nevű orosz hackerbanda megfertőzte a kazanyi Energobank rendszerét. A művelet eredményeként jelentős haszonra tehettek szert.

A hackerek egy orosz regionális bank védelmén keresztül behatoltak annak rendszerébe, és több mint 15 százalékkal mozdították el a rubel-dollár árfolyamát - írja a Bloomberg. A hackerek banki lopásokra tervezett trójait, a Corkow vírust telepítették a kazanyi Energobank rendszerébe, és több mint 500 millió dollár értékű kereskedést indítottak nem piaci árakon még tavaly februárjában - számolt be a lapnak a Group-IB. A cég biztonsági vezetője, Dmitrij Volkov szerint ez az első dokumentált eset, amikor bizonyított a Corkow segítségével elkövetett ilyen típusú lopás, és ez felveti annak a lehetőségét, hogy sokkal több hasonló károkozás történhetett már. Ráadásul, ha a rosszindulatú szoftver behatolt a helyi hálózatba, akkor még azokat a gépeket is meg tudja fertőzni, melyek nem csatlakoztak az internethez.

A hacekerek a támadás során egy rég ismert módszert alkalmaztak. Ennek során látszólag megbízható forrásból érkező e-mailekkel fertőzött weboldalakra csábították az alkalmazottakat, illetve vírust tartalmazó fájlokat küldtek nekik. Ha az alkalmazott belépett a weboldalra, vagy megnyitotta a fájlt, akkor ezzel elindította azt a programot, ami a sebezhetőséget kihasználva megfertőzte a gépét és megszerezte a különböző hozzáférhetőségeket.

A moszkvai pénzügyi felügyelet azt nyilatkozta, hogy semmi gyanúsat nem észleltek a vizsgált időszakban és nem találtak bizonyítékot a devizapiaci manipulációra.

Ezzel szemben a központi bank december 17-i közleménye szerint a volatilitás 14 percig tartott, az árfolyam pedig 55 és 66 rubel között mozgott, ami "jelentősen eltért a mindenkori piaci árfolyamtól". Az árfolyamveszteség egyébként elérheti a 3 millió dollárt is.

A METEL másik akciója

A Bloomberg cikke idézi a Kaspersky Lab közleményét, mely szerint ugyanezt a vírust használta METEL csoport még augusztusban, amikor is egyetlen éjszaka alatt több százmillió rubelt lopott el úgy a szervezet, hogy pénzkiadó automaták rendszerét fertőzték meg Oroszországban.

A METEL által készített rosszindulatú szoftver anélkül hajtott végre utalásokat, hogy a bankkártya-tulajdonosok hitelesítésére lett volna szükség.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!