3p

A már hatályba léptetett és a tervezett államháztartási kiigazítások rövid távon ugyan növekedési áldozattal járnak, de hosszabb távon fenntartható növekedési pályára állítják az országot - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter csütörtökön Budapesten, a Treasury Club rendezvényén.

Oszkó Péter egy kérdésre válaszolva elmondta: a mostani kormány szándékosan nem tűzött ki céldátumot az euró esetleges magyarországi bevezetésére. A kormány határozott célja viszont olyan makrogazdasági helyzet teremtése, amelynek révén Magyarország a lehető legkorábban tudja teljesíteni az európai közös valuta bevezetésének előfeltételeit - emelte ki.

Oszkó Péter emlékeztetett arra, hogy a nemzetközi pénzvilág és az elemzők egyre jobban értékelik a már megtett lépéseket, így például a JP Morgan a közelmúltban azt közölte: várhatóan Magyarország csatlakozik elsőként az eurózónához a közép-európai hármak közül.

A maastrichti feltételek teljesítéséhez azonban a jövőben is folytatni kell a szigorú fiskális politikát. A mostani kormány jelentősen mérsékelte a munkára rakodó közterheket, az "adóéket", ezzel is növelte az ország versenyképességét. Szükséges az is, hogy a mostanihoz képest jelentősen javuljon az országban a foglalkoztatottság, mondta a pénzügyminiszter és hangsúlyozta: középtávon az a cél, hogy a jelenlegi 56,7 százalékos foglalkoztatási ráta 65 százalékra nőjön.

A foglalkoztatottság emelését segítette az "Út a munkához" program, amelyre idén mintegy 100 milliárd forintot, jövőre pedig 110 milliárd forintot fordít a központi büdzsé. A nyugdíjszabályok módosítása, a családtámogatási rendszer változtatása is a foglalkoztatás bővítését szolgálja, mutatott rá Oszkó Péter.

Csaba László, a Közép-Európai Egyetem professzora szerint Európában a válságnak, visszaesésnek vége van, fel kell készülni azonban arra, mi a legyen a válság után. Számos bizonytalanság jellemzi az unióban is a helyzetet, "most a válságkezelőket kell kezelni, már nem lehet több pénzt nyomni a gazdaságba gazdaságélénkítésre" - hangoztatta a professzor.

Csaba László aláhúzta: "Nincs semmi mozgástere a következő kormánynak a fiskális lazításra". Sőt úgy vélte, nem lehet élni az államosítás, a keresletélénkítés eszközeivel sem, mert ezek csak rövid ideig tudnak kedvezően hatni a gazdasági fejlődésre. A professzor szerint a mostanihoz képest lényegesen csökkenteni kellene az adminisztrációs terheket, emellett "munkabarát" gazdasági környezetet kellene teremtenie az új kormánynak.

Csaba László kiemelte: nemzetstratégiára lenne szükség, amely előtérbe állítaná a területi fejlettségi különbségek mérséklését, a korrupció csökkentésére pedig külön programot kellene elindítani, és meg kell oldani a cigányság integrálását, mindenekelőtt az oktatás fejlesztése révén.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!