5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már harmincmilliárd forintos károkról beszél a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a hetek óta tartó ítéletidő kapcsán. A cégek egyelőre alig győzik összeszámolni a bejelentéseket és a rohamnak még nincs vége. A vihar mellett a múlt héten bejelentett bankadó is megcsapolhatja a biztosítók számláját, ezt a terhet pedig nem biztos, hogy elbírja az iparág. Mfor.hu-háttér.

Ezrével özönlenek a bejelentések

A magyarországi biztosítókhoz az elmúlt hetekben közel 150 ezer bejelentés érkezett, a becslések szerint a teljes károk elérhetik a 30 milliárd forintot – hangzott el a MABISZ keddi sajtótájékoztatóján. A cégek hétfő délig 18,3 milliárd forintot fizettek ki, illetve helyeztek tartalékba.

„Sajnos a bejelentések száma és a kárösszeg is folyamatosan emelkedik, így a teljes kárösszeg akár a 30 milliárd forintot is elérheti, és még csak most kezdődik a nyári viharszezon” – teszi hozzá Szabó Zoltán, a MABISZ Lakásbizottságának elnöke.

Tavaly egész évben 28,3 milliárd forintot fizettek ki a biztosítők tűz és elemi kárrendezésre

Az AEGON Magyarország biztosítóhoz május közepétől a hét elejéig mintegy húszezer bejelentés érkezett, a becsült károk mértéke pedig már meghaladja a 2,6 milliárd forintot – olvasható a cég közleményében. A károk 80 százalékát már rendezte a piacvezető biztosító, a munka pedig folyamatos.

Az AEGON a megnövekedett igényekhez igazítva csoportosítja át kárszakértőit, minél gyorsabban tudja rendezni a károkat. „A munkát gyorsítja, hogy a kollégák speciális, érintőképernyős, hordozható számítógépek segítségével rögzítik az adatokat. Így a kárrendezést, vagyis a banki átutalás már a helyszínről megkezdődhet. Az eddigi tapasztalatok szerint az ügyfelek a szemlét követően a banki átutalási időnek megfelelő átlagosan 4 nap alatt hozzájuthatnak a kártérítéshez” – olvasható a cég közleményében.

Az mfor.hu kérdésére az AEGON-nál elmondták: további bejelentésekre számítanak, hiszen kedd éjjel például Somogy megyében volt egy hatalmas vihar. „Az első napokban jellemzően inkább az életeket és az értékeket mentik az emberek, csak utána keresik meg a biztosítót” – mondta kérdésünkre a cég munkatársa.

„Megbecsülhetetlen a teljes kárösszeg, naponta frissülnek az adatok” – mondta kérdésünkre a Groupama Garancia biztosító munkatársa. A cégnél a bejelentések száma már megközelíti a 35 ezret, az eddigi kárösszeg pedig már 2,5 milliárd forinthoz közelít.

A Groupama a gyorsabb ügyintézés érdekében harminc munkatársat kitelepített a leginkább érintett térségbe, ők reggeltől estig járják a falvakat, hogy felmérjék a károkat. A biztosító a bejelentett károk több mint felét már rendezte, azonban rég volt olyan nap, hogy a bejelentések száma kevesebb lett volna, mint a lezárt ügyek száma.

Mekkora a baj a biztosítóknál?

„A biztosítási alszektor egészében véve stabil működési feltételekkel és pénzügyi helyzettel rendelkezik, magas jövedelmezőségű, és évről-évre számottevő belső tőketöbbletet termel” – állapítja meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) idén áprilisban megjelent kockázati jelentése a hazai biztosítási szektorról.

Ugyanakkor a felügyelet arra figyelmeztet, hogy a vezető biztosítók mellett megjelentek a kisebb cégek, melyeket érzékenyen érinthet a gazdasági válság. Éppen ezért néhány esetben látnak kockázatokat a tőkekövetelményt tekintve.

A  tőkehelyzetet súlyosbítja, hogy a minimális biztonsági tőke mértékére vonatkozó szabály 2010. januári hatállyal újfent módosult, és az előírt tőke összege jelentősen emelkedett. Ez utóbbi részint az euróban meghatározott követelmény növekedéséből, részint a már említett indexálás hatásából fakad. „Az említett változás önmagában véve a teljes szektor átlagos tőkefeltöltöttségét 7 százalékponttal csökkenti, és egyébként változatlan feltételek mellett négy biztosító esetében tőkehiányt, további négy piaci szereplő esetében pedig ahhoz közeli helyzetet eredményez” – olvasható a PSZÁF jelentésében.

Bankadó: csak hab a tortán

A viharkárok mellett a múlt héten bejelentett bankadó ötlete is nehezíti a biztosítók helyzetét. Orbán Viktor miniszterelnök múlt kedden jelentette be a parlamentben, hogy a tervek szerint megadóztatják a bankokat, biztosítótársaságokat és lízingcégeket. A tervek szerint ebből a forrásból 200 milliárd forintra számít a kormány, azonban azt egyelőre nem tudni, hogy oszlik ez majd meg az egyes szektorok között.

Ha a tervezett 200 milliárdból 20 milliárdnál több jutna a biztosítókra, akkor a szektor nagyobb része ezt nem viselné el károsodás nélkül – mondta Kisbenedek Péter a MABISZ elnöke szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.

A múlt évben 6 biztosító 66 milliárd forintos nyeresége adta ki a szektor nyereségének a 90 százalékát,  a maradék 25 biztosító között oszlott meg, így a különadó ez utóbbi csoportba sorolt biztosítókat veszteségbe döntené, és egy részük kivonulna a magyar piacról – vélte az elnök.

A biztosítószövetség elnöke szerint több kis biztosítónak okozhat tőkeproblémákat a bankadó, ezt pedig az árvízkárok csak súlyosbíthatják.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!