5p

Előre sejthető volt, hogy rossz vége lesz a kormány gazdasági szabadságharcának - mondta az mfor.hu kérdésére Palócz Éva. A Kopint-Tárki vezérigazgatója szerint egy ilyen kis és nyitott ország nem mehet neki a nemzetközi szervezeteknek és a befektetőknek, hiszen olyan mértékben függünk tőlük, hogy nincs más út, mint az együttműködés. Mfor.hu-interjú.

- Egy csütörtöki konferencián arról beszélt, hogy a gazdasági szabadságharcba fegyvertelenül ment bele Magyarország. Nem kellett volna belemennünk vagy fel kellett volna fegyverkezni előtte?

- Olyan egyenlőtlenek az erőviszonyok, amelyek mellett nem is lehetett volna felfegyverkezni. A pénzügyi világban egy ilyen kis országnak, mint Magyarország nincs lehetősége arra, hogy muníciót gyűjtsön magának. Elvileg tartalékot lehet képezni, de az nagyon drága. Azt gondolom, hogy alapjában véve nem csak a pénzvilággal, hanem mindenkivel sokkal inkább konszenzusra, kooperációra törekedő magatartás lenne szükséges. Vannak kétséges dolgok, de az, hogy egy ilyen kis ország nem mehet neki sem az Európai Uniónak, sem az IMF-nek, sem a befektetőknek, olyan világos, mint a Nap, mert minden tekintetben olyan mértékben függünk tőlük, hogy nincs más út, mint az együttműködés.

- Ezek szerint már tavaly nyáron, amikor a kormány "szakított" az IMF-fel, látszott, hogy ezt a szabadságharcot el fogjuk veszíteni?

- Lehetett sejteni, hogy ennek nagyon rossz vége lesz. Nem rövid távon abban a pillanatban, de ezzel gyakorlatilag elveszítettük az egyik fegyverünket, mivel az IMF-garancia is egyfajta muníció. Én nem szeretem a spekulációs támadás kifejezést, a befektetők pénzt akarnak keresni, és ha azt látják, hogy itt lehet pénzt keresni, akkor azt meg fogják tenni. Ha úgy látják, hogy a magyar állampapír tartása kockázatos, vagy ellene játszani jobb, akkor azt fogják tenni. Nem azért, mert bármilyen érzelmeik vannak, de azt sejtik, hogy Magyarország egyedül van, védtelen, az ilyen országokat pedig hamarabb fogják megtámadni.

- Ezek szerint nem osztja a kormánynak azt a nézetét, hogy spekulációs támadás indult Magyarország ellen?

- Nem.

- A közelmúltban a miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy december közepén egy újabb támadásra számít. Mire utalhatott ezzel?

- Amikor ezt az ember meghallotta, akkor az jutott eszébe, hogy "Úristen, mi fog történni december közepén?". Ha megint történik valami a magyar piacon, bejelentenek valami furcsa intézkedést, akkor lehet, hogy a befektetők megint úgy gondolják, hogy érdemes elfordulni a magyar eszközöktől. Ez nem támadás, hanem egy normál, racionális befektetői magatartás.

- Tehát ez a nyilatkozat akár azt is jelentheti, hogy a kormány készül olyan lépésre, ami miatt megint a piac középpontjába kerülhetünk? Csak egy példát mondok: az utóbbi időszakban egyre gyakrabban lehet arról hallani, hogy már elkezdődött a devizahitelek összeírása a közszférában, ami sokak szerint arra utalhat, hogy az állam kifizeti majd ezeknek az embereknek a végtörlesztését. Ez lehet esetleg olyan intézkedés, ami ismét felkelti a nemzetközi piacok figyelmét?

- Ha december közepén ez történne, akkor óriási leértékelődés lehetne, hiszen a befektetők pánikszerűen menekülnének a forinttól, mivel tudják, hogy ez újabb hatalmas banki veszteségeket okozna, amiket még kevésbé viselnének el a bankok.

- A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval való tárgyalások megkezdését követően meddig tarthat a piacok türelme?

- Egy ilyen tárgyalás általában két-három hónap, február végére le kellene zárnunk, de én azt hiszem, hogy nekünk most nincs ennyi időnk. Arra kell törekedni, hogy közben folyamatosan pozitív üzeneteket küldjünk a nemzetközi pénzvilágnak és a közvéleménynek. Ha közben bejön mondjuk a közszférában egy óriási végtörlesztés, akkor nincs az a pozitív üzenet, ami ezt tudná kompenzálni. Ráadásul ez olyan mértékű igazságtalanság lenne a versenyszektorral szemben, amit csak remélni merek, hogy nem fognak megtenni.
 
- Mit kérhet az IMF Magyarországtól egy esetleges megállapodásért cserébe?

- Nyilván a végtörlesztés leállítása, a különadók minél gyorsabb kivezetése, amennyire lehetséges. Azt gondolom, hogy semmi olyat nem fognak kérni, ami a magyar gazdaságnak nem érdeke. Ilyen például a szigorú költségvetés, ami rövid távon ugyan fájdalmas, de hosszútávon a mi érdekünk.

- Mi a véleménye Magyarország jövő évi finanszírozhatóságáról? Valóban csak védőhálóként kell az IMF pénze vagy fel is kell használnunk?

- Alapesetben nem kell felhasználnunk, ha csak nem történik valami dráma, akkor ez valóban védőháló. Persze bármi megtörténhet, de ha nem történik komoly összeomlás a pénzpiacokon, akkor Magyarország a piacról finanszírozható.

- A Kopint-Tárki előrejelzése fél százalékos növekedéssel számol 2012-re. Ebben látnak további negatív irányú kockázatokat? Elképzelhetőnek tartja azt, amit egyre többen mondanak, hogy a magyar gazdaság akár recesszióba is süllyedhet?

- Nincs kizárva, de most a legvalószínűbbnek ezt a fél százalékos növekedést tartjuk. A kockázatok annyiból nem szimmetrikusak, hogy ennél lényegesen jobb eredmény szinte kizárt, hogy elérhető, sokkal rosszabb viszont lehetséges. Nem tudjuk még, hogy a világban mi fog történni. Ugyanakkor nem csak a nagy autóipari beruházások, hanem számos beszállítójuk is termelni kezd jövőre, ezt a fél százalékot mi ennek tulajdonítjuk.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!