6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A teljes kelet-közép-európai régióban - de még kisebb mértékben a periférián is - zuhanó CDS-felárakat láthattunk az elmúlt egy-két hétben. Bár az általános hangulat is kedvezőbb, de szabályozási okai is vannak ennek a kedvező folyamatnak, derül ki a Raiffeisen heti hírleveléből.

Pénteken 251,3 pontig zuhant vissza a magyar ötéves kötvények csődesemény elleni biztosítási ára, ami természetesen éves minimumot jelent, hiszen év elején még 735 ponton is forgott a CDS-ünk. Bár a nagy jegybankok által biztosított kedvező nemzetközi hangulat, illetve az októberben bejelentett, összesen bruttó 760 milliárdos Matolcsy-csomagok is jelentősen hozzájárulnak a kockázati felárak zuhanásához, a Raiffeisen szakértői szerint sokat köszönhetünk annak az EU-s szabálynak is, mely szerint  spekulációs okból fedezeti pozíciót november elejétől tilos tartani. Így aztán akinek ilyen pozíciója van, vagy lezárja, vagy vesz mögé fedezni valót. Ez egyszerre okozza a CDS-felárak zuhanását, valamint a kötvény és deviza-árfolyam erősödését is szerte a régióban.

A magyar eszközök is jól szerepeltek ezeken a piacokon, hiszen a forint árfolyama jóval 280 forint alá süllyed az euróval szemben, ami augusztusi értéknek felel meg, miközben az MNB azóta két alkalommal, összesen 50 bázisponttal csökkentette alapkamatát.

A 10 éves államkötvények csütörtöki aukcióján pedig 7 éve nem látott alacsony átlaghozam alakult ki, a magyar és német 10 éves állampapírok hozamkülönbsége pedig éves mélypontra, 499-re süllyedt, miközben év elején még 812 pont is volt a differencia.

A Raiffeisen elemzői szerint a második októberi Matolcsy-csomag az elsővel együtt még ideális esetben sem fogja tudni hozni a betervezett 760 milliárdos költségvetési lyuk befoltozását, mivel egyrészt a számok bruttó módon vannak értelmezve, tehát nincs belőle levonva, hogy milyen hatásuk van más területen a bevételekre, másrészt az oly sokszor alkalmazott kincstári optimizmus sok helyen tetten érhető. A bank szakemberei szerint mindazonáltal együttvéve elengedő lehet ahhoz, hogy az Európai Bizottságot meggyőzze, és Magyarország kikerüljön a túlzott deficit eljárás alól. (mfor.hu szerk: Orbán Viktor pénteki esti brüsszeli sajtótájékoztatója szerint ez azért korántsem biztos még). A hitelminősítőket ugyanakkor már egyáltalán nem lesz ilyen könnyű meggyőzni. Az elkövetkező hetekben hozzánk járnak majd a hazánkat egytől egyig bóvli kategóriában, negatív kilátásokkal tartó intézmények. Annak ellenére, hogy a kormány szemmel láthatóan tartja a hiányt, az adósság ráta nem növekszik, a besorolás változtatására nagyon kevés esélyt látnak a Raiffeisennél, legjobb esetben is a kilátások javítását lehet várni (ez azt jelentené, hogy a leminősítés további veszélye enyhül). Az első kommentár a Moody's-tól érkezett, ő szerintük a bizonytalanság és a növekedési kilátások is gyengítik hazánk hitelpozícióit.

Megtört az OTP lendülete

A részvénypiaci mozgásokat az elmúlt öt napban leginkább - természetesen - a második Matolcsy csomag szerdai bejelentése mozgatta. A legtöbb vezető papír komolyabb esést szenvedett el ennek hatására, annak ellenére, hogy a hét elején kifejezetten pozitív hangulat uralta a piacokat. A BUX teljesítményét leginkább az OTP lejtmenete határozta meg, amelyet a Richter és a Mol próbált valamelyest ellensúlyozni. Az index csütörtökre már ismét letörte a 19000 forintot, amelyet előző héten sikerült végre legyőznie. A bullish jelzések még mindig érvényesek a BUX esetében, azonban az OTP kitörésének behalására számíthatunk.

Az OTP a szerdai hír hatására két nap alatt 400 forintos esést könyvelt el, és csak a 4000 forintos támasz tudta megfogni. Az kiigazító csomag része a jövőre sem feleződő bankadó, amely jelentősen rontja a következő évek eredményét. A bank eddig éves szinten mintegy 29 milliárdnyi bankadót fizetett be a költségvetésbe. Emiatt több elemzőház is csökkentette a 2013/14-re vonatkozó profitvárakozásokat, és lefelé módosította az OTP-re szóló ajánlást. Emellett a tranzakciós adó mértékét is a duplájára emelték. Amennyiben ezt nem sikerül teljes mértékben áthárítani az ügyfeleire, akkor ez a tétel is az eredményt rontja. Továbbá kiújultak a félelmek, miszerint ezzel az EU/IMF megállapodás is csúszik a bankszövetséggel kötött megállapodás felrúgásának hatására. Ezen okok miatt behalni látszik a kitörés, és a kilátások is negatívra változtak. Ha 4000 forint alá kerül a papír, komolyabb korrekció következhet lefelé.

A Mol árfolyama is megingott szerdán, mivel a közműadó bevesztése őt is érintheti a jövőben. Viszont egyelőre ez még nem egyértelmű, majd csak a törvény pontosabb kidolgozása után derül ki pontosan. A papír így emelkedni tudott ezután, ami nem is csoda, hisz az esetlegesen fizetendő adó mértéke meglehetősen csekély összegű lenne a Mol esetében (lásd: Méterenként 100 forint lesz az új adó). A gáztározókról szóló törvény a közeljövőben kerül kidolgozásra, amely szintén negatívan hathat majd az árfolyamra. Ezt ellensúlyozván két pozitív hír is napvilágot látott. A Mol megkezdte a tényleges termelést a zalai gumibitumen üzemében, amely a jövőben forradalmasíthatja a hazai útburkolást, mellesleg szinergiát teremt a finomító tevékenységgel. Az INA pedig újra a nem használt ingatlanjainak értékesítésébe kezdett, ez némileg javíthatja az idei év eredményét. Így végül a hetén tovább folytatta oldalazását a 18500 feletti szinteken. Ellenállás továbbra is 19000 forintnál van.

Az MTel már hét közepén letörte a 410 forintos támaszt és egészen 400 forint fölé esett, amely egyelőre komolyan tartja. Következő erős támasz 395 forintnál a korábbi mélypont, és itt helyezkedik el a Bollinger szalag is. Rövidtávon nem várható komolyabb esés miattuk. A telekomadó miatt a kötelezettségszegési eljárás a harmadik fázisába lépett. Amennyiben jogtalannak találja Brüsszel, az államnak azt kamatokkal együtt vissza kell fizetnie, ez pedig óriásit lendíthet az árfolyamon, újra 430 fölé kerülhetne.

A Richter megszakítva a hetek óta tartó oldalazást kitört a szűkülő háromszögből egészen 40500 fölé emelkedve. Ezt a szintet tartósan utoljára 2011-ben láthattuk és további pozitív jel, hogy most már három napja felette is tudott maradni. A Bollinger szalag 41500 forint környékén helyezkedik el, addig tovább tud emelkedni akadály nélkül. A jelzések meglehetősen kedvezőek, a további menetelés útjában pedig komoly ellenállás sem található, így a Raiffeisennél az emelkedés folytatására számítanak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!