3p

Két nagy meglepetéssel is szolgált az elmúlt hét: a sorban az első a kormány kiegyezése volt a bankszektorral hétfőn, majd pedig a pénteken közölt, a vártnál is gyorsabb gazdasági növekedés 2014 végén. A kettőnek pedig van egy közös nevezője is, olvasható a Raiffeisen heti hírlevelében.

Látványos – a korábbihoz képest 180 fokos - fordulatot jelent a kormány és az EBRD közötti, a hazai bankszektorra vonatkozó megállapodása. A megállapodás számos pontot tartalmaz, közülük kiemelendő a bankadó fokozatos csökkentése 2016-tól kezdődően (már az első lépésben is számottevően csökkentve a banki terheket), az a kormányzati ígéret, hogy a jövőben tartózkodik a gazdaságpolitikai bankszektor profitabilitásának sérülését okozó intézkedésektől, valamint az államosított banki részesedések többségének 3 éven belüli privatizációja.

Ezek gyökeresen az eddigi irányvonal ellenkezőjét jelentik. "Miért e fordulat?" teszik fel a kérdést a Raiffeisen magyar elemzői.

Véleményük szerint két oka van: egy rövid távú előnyökkel kecsegtető és egy középtávú veszély mérséklését ígérő. Ami a rövid távot illeti: határozott gazdaságpolitikai törekvés az ország adósság-besorolási kategóriájának javításának elérése. Márpedig a bankszektorral való kiegyezés volt a hiányzó puzzle-darab ebben a történetben. Most, hogy erre sor került (illetve akkor, ha be is lesz tartva - ami könnyen ellenőrizhető lesz a 2016-os költségvetési tervezeten keresztül) minden akadály elhárul és jöhetnek a felminősítések: egy év távlatában jó eséllyel mindegyik hitelminősítő cégnél befektetési kategóriába kerül vissza a magyar adósság-besorolás, jövendölik a Raiffeisennél. Ez alacsonyabb finanszírozási költségeket jelent és jól használható a politikai kommunikációban is.

Továbbá azt is remélni lehet hosszabb távon (már 2016-tól kezdődően), hogy a bankszektorral történő kiegyezés eredményeképpen a banki hitelezés "újraindulhat", ami lökést adhat a gazdasági növekedésnek, amelynek a forrásai egyébként vészesen kimerülni látszódik 2016-ra. Így a növekedést remélhetően viszonylag magas szinten lehet tartani.

A növekedés egyébként most éppen meglepően gyors: 2014 utolsó negyedévében 3,4 százalékos volt a GDP bővülése (2,7 százalék volt az elemzői várakozás) – 2014 egészében pedig így 3,5 százalék. Ugyan részleteket még nem ismerünk, de az utolsó negyedévre várt lassulás nem következett be annak ellenére, hogy a feldolgozóipar és az építőipar is lelassult, és minden jel szerint a nettó export is romlott.

A Raiffeisen elemzői szerint egy tényező tudta túlkompenzálni a lassulást, mégpedig a lakossági fogyasztás dinamikus bővülése. A fogyasztásbővülés pedig idén folytatódni fog, sőt a korábbi tényezők (reáljövedelem-emelkedés,a foglalkoztatás bővülése) mellé újabb is belép (a banki elszámoltatás miatt csökkenő hitelterhek).

Miközben tehát az építőipari boom lelohadni látszik és a feldolgozóipar sem kap akkora lökéseket mint tavaly, a növekedés gyors maradhat idén is. Újabb stimulus hiányában azonban 2016-ra könnyen 2 százalék alá bukhatna – ezt megelőzendő keresi a kormány a kitörést: éppen ezt szolgálhatja a bankrendszerrel történő kiegyezéstől remélt hitelezési dinamika, szögezik le az elemzők.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!