3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nouriel Roubini véleménye szerint az eurónak egészen a paritásig kellene süllyednie a dollárral szemben, hogy visszaállítsák az európai periferiális gazdaságok növekedését.

A Dr.Doom-ként, vagyis Dr. Balsorsként is elhíresült szakember pénteken a CNBC-nek nyilatkozott az európai gazdasági helyzettel, az euró árfolyamával kapcsolatban. "Az eurózónának szüksége van egy devalvációs folyamatra, hogy a periferiális gazdaságok helyre tudják állítani a külső egyensúlyt és a versenyképességet. Ezért igenis szükség van arra, hogy az euró paritásba kerüljön a dollárral". (mfor.hu szerk.: az euró/dollár keresztárfolyam jelenleg 1,33-as szinten mozog)

Véleménye szerint a piacok ugyanis jelenleg skizofrén állapotban vannak, hiszen nem tudják eldönteni, vajon jutalmazzák, vagy esetleg büntessék-e például Spanyolországot és Olaszországot a takarékossági terveik miatt.

"Egy ördögi kör alakulhat ki a hiány csökkentése miatt, hiszen a megszorító intézkedések mélyítik a recessziót. Növekedés nélkül a társadalmi-politikai válaszlépések könnyen elsodorhatják az egyes kormányokat" - mondta Roubini.

Roubini másokkal egyetértésben úgy gondolja, idén az eurózóna várhatóan hivatalosan is a W-alakú válság második mélypontjára fog érkezni. Az úgynevezett PIIGS-országok (Portugália, Olaszország, Írország, Görögország és Spanyolország) pedig továbbra is aggodalmakat ébresztenek. 

Az Európai Központi Bank likviditási injekciója a szakember szerint csak rövid időre jelent segítséget, a hitelek leépítése pedig továbbra is fájdalmas folyamat lesz. Majd hozzátette: az EKB a teljesítőképessége határán van, amit tudott, már megtette.

Globális recesszióhoz vezethet az olajár emelkedése

Roubini szerint, ami globális szinten a legnagyobb aggodalmat kelti, az az euróövezet helyzete, és csak ezután következik az olajár volatilitásának kérdése. A közel-keleti feszültségek ismét a kínálati oldallal kapcsolatos aggodalmakat gerjesztettek a piacon, bár Szaúd-Arábia ígéretet tett arra, hogy az esetleges hiányokat pótolni fogja. "Még egy rövid katonai szembenállás, a háború szó emlegetése is növeli a feszültségeket" - fejtette ki az álláspontját.

A szakember figyelmeztetett arra, hogy abban az esetben, ha az olajár tovább emelkedik, a világ gazdaságának recesszióval kell szembenéznie, majd következik a recesszió és defláció kombinációjának időszaka. Úgy véli, a globális gazdasági fellendülés szempontjából további kockázatot jelent a kínai gazdaság meredek lassulása és az olykor vártnál rosszabb amerikai gazdasági adatok.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!