3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szlovák gazdaság nagy lendülettel lábalt ki a válságból, és továbbra is az egyik legerősebb gazdaság a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamai közül, de a munkahelyteremtés és a belső kereslet továbbra is gyenge, a növekedés külső motorjai kezdenek lassulni, és a kormánynak az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságát kell biztosítania - közölte az OECD csütörtökön.

A szervezet kétévente kiadott országjelentésében kiemelte: a szlovák kormány hiteles gazdasági konszolidációs intézkedéscsomaggal állt elő, de az ország előtt álló kihívás most az, hogy úgy kell konszolidálni az államháztartást, hogy közben elősegítik a növekedést és biztosítják a növekedés forrásainak, így az oktatás és a munkaerőpiaci intézkedések finanszírozását.

Az OECD országjelentésében közölte legfrissebb, Szlovákiára vonatkozó makrogazdasági előrejelzését is. Ennek értelmében a szlovák bruttó hazai termék  - 2005-ös árakon számolva - az idei 2,6 százalékos bővülés után jövőre 2,0 százalékkal, 2014-ben 3,4 százalékkal bővül. A fogyasztói árak rendre 3,7 százalékkal, 2,5 százalékkal és 2014-ben 2,4 százalékkal emelkednek. A szlovák munkanélküliség az idei 13,7 százalékról jövőre enyhén, 13,6 százalékra, 2014-ben pedig 13,0 százalékra mérséklődik. A válság kezdete óta mintegy 4 százalékponttal nőtt Szlovákiában a munkanélküliségéi ráta.

A párizsi székhelyű gazdasági szervezet számításai szerint a GDP-arányos szlovák államháztartási hiány az idei 4,6 százalékról 2,9 százalékra csökken jövőre, majd 2014-ben 2,4 százalékra süllyed. A maastrichti módszertan szerint számított államadósság az idén a GDP 52,2 százaléka lesz, és jövőre 54,9 százalékra, 2014-ben pedig 56,2 százalékra nő.

Az OECD a kormány által bevezetett költségvetési megszorításokkal kapcsolatosan megjegyezte, hogy azok - a romló gazdaságnövekedési kilátások közepette - prociklikus hatásúak, és nincsenek összhangban a kormányprogramban megjelölt prioritásokkal. A szervezet egyben arra hívta fel a figyelmet, hogy olyan adópolitikára van szükség, amely kevésbé hátráltatja a növekedést. Így növelni kellene az ingatlan- és környezeti adókat, és csökkenteni az alacsonyabb jövedelműek személyi jövedelemadóját.

A szlovák oktatási rendszerrel kapcsolatosan hangsúlyozza: teljesítménye az OECD átlaga alatt van, és törekedni kell arra, hogy szélesebb társadalmi réteget fogadjon be. A gazdasági szervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy a szlovák pedagógusok bérét emelni kell, és konszolidálni kell az iskolarendszert: növelni kell az osztályok létszámát és nagyobb teret kell adni a teljesítményalapú bérezésnek.

Az OECD szerint növelni kell a hátrányos helyzetű diákok támogatását, és elősegíteni az alacsony jövedelmű és roma családokból jövő gyermekek iskolás kor előtti részvételét az oktatási rendszerben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!