3p

A kormány elfogadta az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló törvényt, és még a héten benyújtja az Országgyűlésnek - jelentette be tegnap Budai Bernadett kormányszóvivő. Szintén szerdán zajlott a Parlamentben az egészségügy átalakításáról tartott vitanap. A felszólalásokból ismét kitűnt, hogy a kormány és az ellenzék álláspontja köszönő viszonyban sincs egymással.

Honnan lesz nyeresége a biztosítóknak?

A magyar ellenzék leginkább azt sérelmezi az egészségügy átalakításában, hogy a szegények ki fognak szorulni az ellátásból. Szerintük akik annyit sem keresnek, hogy a járulékot befizessék azok nem kapnak ellátást, pontosabban csak életmentő beavatkozásokra jogosultak ingyenesen. Az efeletti ellátás költségét ugyanis meg kell fizetniük. De a törvényjavaslatokban egy szó sincs arról, hogy ezt a díjat ki állapítja meg, és milyen formában kerül kivetésre, annyit lehet mindössze tudni, hogy ezt az APEH fogja beszedni. Sokak szerint viszont ez egy jogi abszurdum, hiszen a gyógyellátás költsége aligha sorolható a kötelezően befizethető adók közé. Másrészt, aki olyan szegény, hogy nem tudja befizetni a járulékot, vajon miből fogja kifizetni utólag, az akarata ellenére igénybe vett ellátás költségeit?

A most bevezetni szándékozott rendszer ellen talán a legerősebb érv, hogy sem a piaci, sem az állami újraelosztási elv nem érvényesül benne. Hiszen a járulékot az állam kötelezően beszedné, amit magánpénztárak használnának fel. Kialakulhat egy olyan piac, ahol a fogyasztónak alig van beleszólása a pénzének felhasználásba, miközben a liciteken győztes pénztárral kell szerződnie, ha tetszik, ha nem. Elméletileg évente egyszer a biztosított átmehet egy konkurens biztosítóhoz, de a kötelező gépjármű-biztosítás rendszeréből tudjuk, hogy ez a szisztéma csak meglehetősen korlátozott alternatívát jelent. A biztosítókat ez nem akadályozza meg abban, állítják a mostani tervek ellenzői, hogy monopolárakat alakítsanak ki és messze a költségek feletti bevételeket érjenek el.

A kétkedők szerint arról szól majd az új szisztéma, hogy a befektető pénzügyi szolgáltató pénzt rak az egészségügyi vállalkozásba, haszna pedig nem a nem ellátásból, hanem a tb-befizetéseken keresztül finanszírozott szolgáltatásokból lesz. Persze csak akkor, ha lehetőséget talál komoly mértékű megtakarításra. De hogyan lehet megtakarítani - teszik fel a kérdést a bírálók? Nehéz másra gondolni, mint létszámleépítésre és bújtatott bércsökkentésre.

A kormány aduja viszont a verseny, amelytől azt várják, hogy olcsóbb, de jobb ellátás kap majd a beteg. A biztosítók majd igyekezni fognak, hogy működjön az időpont egyeztetés, megszűnjön a sorbaállás, és mindenki megkapja az elvárható színvonalú ellátást. Aki pedig kiegészítő biztosításokat is köt, az sokkal jobban is járhat, mint a jelenlegi rendszerben.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!