5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A londoni elemzői konszenzus szerint valószínűleg ismét csökkent az éves összevetésű magyarországi fogyasztói árindex a múlt hónapban, elsősorban az erőteljes bázishatások miatt.

A pénteki adatismertetés előtti citybeli előrejelzések zéró és mínusz 0,3 százalékos tizenkét havi szeptemberi infláció között mozognak.

Augusztusban 0,2 százalékos éves szintű inflációt mértek Magyarországon. Áprilisban és májusban egyaránt 0,1 százalékkal, júniusban 0,3 százalékkal csökkentek, júliusban 0,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak tizenkét havi összehasonlításban.

Egyes londoni házak előrejelzései szerint az orosz élelmiszerimport-embargó erősítheti a deflációs nyomást a közép-európai EU-gazdaságokban. A JP Morgan elemzőinek becslése szerint Magyarországon és Lengyelországban egyaránt 0,5 százalékpontnyi negatív hatást gyakorolhat a teljes kosárra számolt fogyasztói árindexre az orosz importtilalom.

A cég számításai szerint az orosz tilalmi listán szereplő élelmiszerfélék súlya a magyar inflációs kosárban 12,5 százalék, a lengyel kosáron belül 14,4 százalék.

Szeptemberre a JP Morgan közgazdászai 0,2 százalékos éves árcsökkenést várnak Magyarországon, mindenekelőtt az alkohol- és a dohányfélék esetében belépő erőteljes bázishatások miatt. A ház elemzői kiemelik, hogy tavaly szeptemberben a dohányféleségek kiskereskedelmi árrése a kormányzati intézkedések hatására meredeken megugrott.

A JP Morgan szakértői szerint az éves összevetésű infláció várhatóan ismét pozitív lesz októberben, és az idei év végére 1 százalék környékére emelkedik vissza, elsőssorban az élelmiszer- és az energiakomponensben érvényesülő bázishatások miatt.

A 4cast elemzőház az éves fogyasztói árindex 0,3 százalékos csökkenését jósolja a múlt hónapra. A cég elemzői szerint is kizárólag a dohányfélék tavaly szeptemberi meredek áremelkedéséből, illetve a pénzügyi tranzakciós illeték növekedéséből eredő bázishatás okozta a szeptemberre várt negatív éves inflációt. E két tényező kiszűrésével a 4cast szerint nem észlelhető jelentős változás a magyar inflációs folyamatokban.  

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai szintén a fogyasztói árindex 0,3 százalékos visszaesését várják szeptemberre éves összehasonlításban. A ház szerint ez elsősorban a maginflációs kosár komponenseiben jelentkező bázishatások eredménye.

A GS elemzői ugyanakkor azzal számolnak, hogy az idei negyedik negyedévben ismét pozitív inflációs adatok látnak napvilágot, mivel az élelmiszerárak várhatóan növekedésnek indulnak, és a tavalyi közműdíj-csökkentések dezinflációs hatása kiesik az indexből.

Várakozásaik szerint a megforduló bázishatások 2014 végére 1,2 százalékig, 2015 közepére 3 százalékig - vagyis a Magyar Nemzeti Bank középtávú céljának megfelelő - szintre emelik vissza az éves magyar inflációt.

A fogyasztói árak 0,3 százalékos éves összevetésű csökkenését jósolják szeptemberre a Morgan Stanley bankcsoport londoni elemzői is, szintén a belépő bázishatások miatt. A ház előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) - elsősorban a hosszú évek óta először élénkülő hazai kereslet hatására - az idén 3,5 százalékkal, jövőre 3 százalékkal növekszik, ám e robusztus növekedési környezetben is nagyon alacsony marad az infláció.

A Morgan Stanley szakértői 2014 decemberében is mindössze 0,7 százalékos tizenkét havi inflációval számolnak, és prognózisuk szerint az éves inflációs ütem csak "valamikor 2016-ban" kerül az MNB 3 százalékos célszintje közelébe.

A Capital Economics közgazdászai szerint azonban a magyar gazdaságban továbbra is meglévő jelentős kapacitástöbblet miatt valószínűtlen, hogy a tizenkét havi magyarországi infláció a belátható jövőben eléri az MNB 3 százalékos célját. A ház emiatt azzal számol, hogy az MNB 2015 jelentős részében is a jelenlegi 2,10 százalékos mélységi rekordon tartja alapkamatát.

Az éves fogyasztói árindex 0,2 százalékos csökkenését jósolják szeptemberre a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai, szintén az erőteljes éves bázishatások belépése miatt.

A ház az idén zéró, jövőre 2 százalékos egész éves átlagos inflációt vár Magyarországon.

A Bank of America-Merrill Lynch elemzői közölték, hogy alapeseti előrejelzésük ebben a környezetben 0,90 százalékpontos MNB-kamatemelést - vagyis 3,00 százalékig emelkedő jegybanki alapkamatot - valószínűsít 2015 végére, ám ha az infláció jelentősen tovább csökkenne, a cég szerint az lehetővé tehetné a magyar jegybank számára a kamatemelések halasztását 2016-ra.  

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays elemzői zéró éves inflációt várnak a múlt hónapra, októbertől ugyanakkor az infláció "folyamatos, de fokozatos" gyorsulásával számolnak. A ház ebben a környezetben legalább 2015 második negyedévéig nem várja a 2,10 százalékos MNB-kamat módosítását.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!