4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar bankpiaci verseny jellemzői és az ügyfelek alacsony pénzügyi képzettsége miatt nem szerencsés, hogy a bankok magukat akarják etikai kódexszel szabályozni, - vélekedik Vadas László, a Central European Management Intelligence (CEMI) igazgatója. A szakember szerint jogszabályokkal kéne rendet tenni a pénzügyi piacon, a válság hatására pedig világszerte felerősödhet a pénzügyi szabályozók szerepe.

Szkeptikus a készülő banki magatartás kódexszel kapcsolatban a CEMI szakembere, szerinte ugyanis törvényi szabályozásra lenne szükség a pénzügyi piacon. Érdemes újra megvizsgálni egy teljes adóslista létrehozásának megvalósítását is, amit azonban egyelőre elutasít az adatvédelmi biztos. Vadas László szerint ha létezett volna már ez a lista, akkor akár  a válság negatív hatásai is csökkenthetők lettek volna.

Ellentmondásos a kódex

"Természetes, hogy a bankok a jelenlegi gazdasági környezetben is szeretnének profitot elérni. Ha azonban az utóbbi időben óvatosabb üzletpolitikát folytattak volna, akkor most kevésbé kényszerülnének durva lépésekre" - nyilatkozta az mfor.hu-nak az elsősorban vállalati tanácsadással foglalkozó CEMI igazgatója. Szerinte most az figyelhető meg, hogy a veszteséget még az adott évben próbálják behajtani az ügyfeleken, és igyekeznek hasonló  profitot elérni, mint a válság előtt.

Vadas László szerint éppen ezért tűnik ellentmondásosnak, hogy a bankszektor saját magát akarja magatartási kódexszel korlátozni, miközben a bankoknak mostani helyzetben is teljesíteni kell a tulajdonosok által elvárt több milliárdos profitcélokat. "Számomra például a kezelési költség emelkedése értelmezhetetlen. A bankok mostanra ezt a költséget is kamatként kezelik, holott egy jó adós esetében ennek állandónak kellene lennie" - vélekedik a CEMI szakértője.

"Azt azonban látni kell, hogy a bankkal szemben támasztott eredményelvárásokat gyakran nem Budapesten határozzák meg, hanem a bankcsoport vezetése dönt az anyavállalat központjában. A magyar leányvállalat esetleg annyit tehet, hogy jelzi, azok teljesítése nem fog könnyen menni" - emeli ki a szakember. A CEMI igazgatója szerint annak is köszönhető a magyar bankok idei várható nyereségessége, hogy az anyavállalatok ezeken a piacokon könnyebben tudják hozni a profitokat, ezért koncentrálnak a régiós leánycégeik nyereségességére.

Kéne a teljes adóslista

"Az utóbbi időszakban több szakember is szorgalmazta egy teljes adóslista létrehozását, mely minden ember összes hitelét, lízingjét és kezességvállalását tartalmazná. Az adatvédelmi biztos azonban a közelmúltban úgy nyilatkozott az mfor.hu kérdésére, hogy elképzelhetetlennek tartja egy ilyen lista létrehozását, mert "a jó adósokat jobban megilleti a személyes adatok védelme".

Mi nem jogászok vagyunk, ezért jogi kérdésekben nem tudunk és nem is akarunk vitatkozni az adatvédelmi biztossal.  „Az viszont veszélyes gyakorlat, hogy a jelenlegi negatív adóslistát gyakran inverz pozitív listaként kezelik. A hiteltörlesztéseivel haladékba nem eső ügyfél nem biztos, hogy egy újabb hitel felvétele esetén is rendben fizetne”l- vélekedik Vadas László.

"Úgy véljük, egy teljes hiteladatbázisnak számos előnye lenne, de halljuk az ombudsman aggályait is. Be kell vonni őt is a kidolgozásba, meg kell kérdezni, hogy milyen feltételekkel, garanciákkal tartja elképzelhetőnek a lista létrehozását" – teszi hozzá Vadas László. Szerinte az is járható út, hogy mindenki egyénileg nyilatkozhasson úgy, hogy nem akar bekerülni az adatbázisba, akkor viszont neki vállalnia kell azt, hogy esetleg kedvezőtlenebb feltételekkel kap majd hitelt.

Nőhet a szabályozók szerepe

"A jelenlegi helyzetben lenne fontos szabályozó szerepe az államnak, és ez nem csak Magyarországra, hanem az egész világra igaz" - emeli ki Vadas László. Azonban szerinte a felügyelet is nehéz helyzetben van, hiszen egyrészt a pénzügyi rendszer stabilitását is biztosítania kell,  másrészt viszont az ügyfelek érdekeit kell megvédenie.  

Mindezek ellenére nem gondolja azt, hogy külön kéne választani a két feladatkört, hiszen mindegyik a pénzügyi piac szabályozásáról szól. "Ez nem szervezeti kérdés: nem egy intézmény hiányzik, hanem egy feladat, amit a múltbélitől eredményesebben kell elvégezni" - vázolja fel a CEMI igazgatója. A pénzügyi szabályozás kérdése a világ szinte minden országában napirenden van.  " Magyarországon próbálkozások, kezdeményezések már voltak, de az eredményes szabályozás megvalósulásáig még sokat kell tennie a piac minden szereplőjének" - vélekedik a szakember.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!