2p

A magyar kormány várja, hogy mit lép az Európai Bizottság.

A magyar kormány két miniszterének előbb befejeződött tájékoztatója során világossá vált, hogy a kormányt nem érte felkészületlenül az Európai Bíróság mai döntése a menekültek befogadásának elbírálásáról szóló kvótaügyben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Trócsányi László igazságügyi miniszter szavai arra engednek következtetni, hogy a magyar kormány egy felépített stratégia szerint viszonyul az uniós csúcsszervezet által indított eljáráshoz.

Trócsányi László 

A leglényegesebb állítása az volt a két miniszternek, hogy a magyar kormánynak nincs dolga a döntéssel. Egyrészt, mert nem lehet fellebbezni, de ami fontosabb: a magyar kormány szerint az ítélet nem a menekültek befogadásáról szólt, pusztán azt szentesítette, hogy az arról szóló tanácsi dokumentum érvényes. A dokumentumot egyébként azért támadta meg Magyarország és Szlovákia, mert szerintük nem azt az álláspontot - az önkéntesség elvét - tükrözte, mint amiről megállapodtak a tanácsi ülésen.

Az Európai Bizottság nem a felperes államoknak adott igazat. Most az Európai Bizottságon a sor, nekik kell lépniük, ha kifogásolni valójuk van a magyar állásponttal kvótaügyben - hangsúlyozta többször is az igazságügyi miniszter a parlamentben tartott tájékoztatón. Trócsányi egyébként kifogásolta, hogy a bizottság az ügyben folytatott levelezés során a korábban megszokott két hónapnál rövidebb határidőket jelölt meg a nyár folyamán, amikor pedig a bizottság munkatársai szabadságon voltak, tehát nem is foglakozhattak a rendben visszaküldött válaszokkal az érkezésükkor.

A kvótáról szóló döntés végrehajtásának határideje idén szeptember végén lejár. A magyar állam feltételezhetően arra játszik, hogy ha a bizottság kifut az időből, és nem viszi újabb jogi fórum - az Európai Bíróság - elé az ügyet, akkor az idő megoldja majd ezt a kérdést. Brüsszel pedig vélhetően akként tekint majd a mai bírósági döntésre, mint ami kötelezi a tagállamokat a kvóta szerinti befogadás végrehajtására. Újabb jogi csata indul tehát Brüsszel és Budapest között.

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!