3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2016-ban még nem volt egyetlen egy hónap sem, amikor 5,5 százaléknál kisebb mértékben emelkedett volna a keresetek reálértéke. Ráadásul minden területre igaz ez az állítás.

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint májusban tovább folytatódott a bérek emelkedése, ami a fogyasztói árak átlagos csökkenése miatt jelentős mértékű reálszintű növekedést eredményezett.

A statisztika szerint egy év alatt

  • nemzetgadzasági szinten 7,6 százalékkal 174 322 forintra emelkedett az átlagos nettó bér,
  • a versenyszférában 7,3 százalékos plusz után 185 401,
  • a közszférában pedig 8,4 százalékos növekedés után 153 919 forint lett az átlagos nettó májusban.

A látványos növekedés hátterében több tényező is meghúzódik:

  • a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékkal emelkedett,
  • a személyi jövedelemadó mértéke 16-ról 15 százalékra csökkent,
  • a fegyveres tersülteknél illetményemelés volt,
  • a szociális területen dolgozóknál pedig kiegészítő pótlékot fizettek.

Mivel a vonatkozó hónapban a fogyasztói árindex enyhe deflációt jelzett, az árak 0,2 százalékkal csökkentek, a keresetek reálértéke a fentieknél kicsivel nagyobb mértékben növekedett.

  • Nemzetgazdasági átlagban 7,8,
  • a versenyszférában 7,5,
  • a közszférában pedig 8,6 százalékkal értek többet a hazavitt összegek, mint egy évvel ezelőtt.

Ezzel pedig folytatódik a rendkívül szokatlan és ritka idei trend. Eddig ugyanis még egyetlen olyan hónap nem volt, amikor 5,5 százaléknál kisebb mértékben emelkedjenek a reálbérek. Sőt, ha a versenyszféra januári adatát leszámítjuk, akkor a "limitet" 6 százalékra növelhetjük. A helyzet különlegessége, hogy az állítás nemcsak a nemzetgazdasági átlagra érvényes, de a versenyszférára és a közszférára is, utóbbi azért is lényeges, mert itt a közmunkások minimálbérnél kevesebb fizetése a statisztikára lefelé húzó hatást gyakorol. Ezt az egyéb béremelések, kiegészítő pótlékok fizetése most ellensúlyozta. Igaz, ahhoz, hogy a jelenlegi helyzet kialakuljon, elengedhetetlen volt a rendkívül alacsony inflációs környezet.

Kicsit még többen dolgoztak

Ami az alkalmazottak létszámát illeti, májusban kismértékben tovább emelkedett a dolgozók száma. Nemzetgazdasági szinten egy hónap alatt 7000-rel 2,994 millióra emelkedett a létszám, ami előző év azonos időszakához képest 115,7 ezerrel jelent több embert.

A versenyszférában minimális, 700 fős volt a növekedés mértéke, így a májusi statisztika szerint 1,985 millióan dolgoztak az 5 főnél nagyobb vállalkozásoknál. A közszférában pedig 888,2 ezer fős volt a dolgozói létszám, ami havi szinten 5000-rel jelent több embert, előző év azonos időszakához mérten pedig 21 ezres a növekedés. A háttérben a közmunkások állnak, hiszen a májusi 218 ezer fő 7700-zal több az áprilisinál és 13,6 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbi létszámot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!