3p

Újabb kedvezőtlen magyar helyezésről árulkodik egy nemrég publikált OECD-statisztika.

Magyarországon él arányaiban a legtöbb gyermek olyan háztartásokban, ahol egyik szülő sem dolgozik, ez 16,5 százalékát jelenti a 17 évnél fiatalabbaknak. Ennél rosszabb rátával egyedül Írország rendelkezett, 21,8-cal - derül ki az OECD fiatalokat vizsgáló nemrégi publikált tanulmányából.

Magyarországon 16,7 százaléka az érintett fiataloknak alacsony jövedelmi helyzetű családokban él, 15,4 százalék középosztálybeli, míg 16,9 százalék magas jövedelmi helyzettel rendelkezik. Érdekesség, hogy a többi OECD-tagállammal összevetve Magyarországon a legnagyobb azon gyermekek aránya, akik a középosztályba tartoznak, a szüleik mégis munkanélküliek.

Munkanélküli háztartásokban élő gyermekek aránya
(Forrás: OECD)

Mögöttünk Nagy-Britannia áll 15,5 és Spanyolország 15,3 százalékkal. Bár a britek ennyire rossz helyezése érdekesnek tűnik, a részletesebb adatokból kitűnik, hogy a fiatalok többsége, 18,8 százaléka magas jövedelmi helyzetű családokban él. Vagyis a "munkanélküli" szülő státusz mögött vélhetően kisebb eséllyel áll az elhelyezkedés nehézsége.

A rangsor legvégén Luxemburg áll 4,8, Norvéiga 5,4 és Szlovénia 5,5 százalékkal. AZ OECD tanulmánya megjegyzi, hogy a szülők foglalkoztatási helyzete nemcsak a család pénzügyi helyzetén kereszül tud hatni a gyermekekre, de nem mindegy, hogy milyen mintát állítanak a szülők ezáltal. Ráadásul a munkanélküliség "stigmája" nemcsak a családon belül, de azon kívül is hat a gyermekek életére és fejlődésére.

Miközben a helyzet első ránézésre meglehetősen rossznak tűnik, valójában némi öröm mégis van az ürömben. Ha ugyanis azt nézzük, hogy a gyermekek hány százaléka él olyan háztartásokban, ahol a szülők tartósan munkanélküliek, lényegesen jobban állunk a rangsorban. Magyarországhoz ugyanis az OECD-átlag alatti ráta, 4,1 százalék kapcsolódik ugyanilyen rátával rendelkezik Észtország és Finnország is. Előttünk Franciaország (4,5 százalék), mögöttünk Ausztria (3,6 százalék). A rangsor legvégén Írország (15,5 százalék) áll, amit Portugália (15,1 százalék) és Spanyolország (13,6 százalék) követ, melyek helyezése annyira nem lehet meglepő, hiszen a gazdasági problémákkal sújtott országok munkaerőpiaca is komoly nehézségekkel küzd, ami a munkanélküliség növekedését eredményezte.

A rangsor másik, előkelőbb végén a hollandok és a svájciak állank egyaránt 0,6 százalékkal, előttük Ausztrália 0,8-cal.

Tartósan munkanélküli háztartásokban élő gyermekek aránya
(Forrás: OECD)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!