3p

Az energetikai együttműködésről, a kis-és középvállalatok (kkv-k) határon átnyúló tevékenységének támogatásáról, és a célirányosabb beruházás-ösztönzésről tárgyaltak a visegrádi négyek (V4) gazdasági miniszterei csütörtökön Budapesten.

Varga István nemzeti gazdasági és fejlesztési miniszter a V4-ek plenáris ülését követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy szlovák, lengyel és cseh kollégájával a V4-ek kibővített együttműködéséről, a bürokrácia csökkentéséről, a klaszterek együttműködéséről, logisztikai programokról, és a kereskedelmi láncok tevékenységéről is tárgyaltak.

A felek együttműködési megállapodást írtak alá, és három területen - energetika, bürokráciacsökkentés és kereskedelmi láncok - feladatokat határoztak meg munkacsoport szinten.

Waldemar Pawlak lengyel gazdasági miniszter a vállalatok együttműködésének, és az európai uniós források hatékony felhasználásának fontosságáról beszélt. Elmondta, hogy Lengyelország az egyetlen ország Európában, amely a 2009 első félében több mint egy százalékos gazdasági növekedést produkált,és nem volt szükség gazdaságélénkítő csomagokra.

Lubomír Jahnátek szlovák gazdasági miniszter hasznosnak nevezte a válságkezelési tapasztalatok cseréjét, és hangsúlyozta, hogy az energetikai diverzifikáció területén fontos a tagállami stratégiák koordinálása. Hozzáfűzte: a miniszterelnökök számára előkészítenek egy anyagot a gáz-, kőolaj- és energiarendszerek észak-déli összekapcsolásáról.

A szlovák miniszter a kereskedelmi láncok kapcsán elmondta: el kell érni, hogy azok ne éljenek vissza erejükkel, és ne a beszállítókkal akarják megfinanszíroztatni a különböző akciókat, valamint hogy nagyobb arányban árulják az adott ország termelőinek termékeit.

A miniszterek megállapodtak abban, hogy ennek kapcsán támogatni fogják új jogszabályok létrehozását.

Erik Geuss, cseh ipari és kereskedelmi miniszterhelyettes  hangsúlyozta: közösek az országok alapelvei a gazdasági válság problémáinak megoldása tekintetében. Elmondta, hogy fontos a kis- és közepes vállalatok adminisztrációs terheinek csökkentése, mivel ez a válság által egyik legjobban érintett szektor.  

A visegrádi országok egymás közötti kereskedelmét is megviselte a gazdasági válság, ezért a miniszteri találkozó az együttműködési lehetőségek intenzív fejlesztésére fókuszált. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbb publikált külkereskedelmi forgalmi adatai szerint 2009 január-augusztusban a magyar export és import - euróban számítva - mindhárom országba visszaesett az előző év azonos időszakához képest.

Magyarország 2009 júliusa és 2010 júniusa között tölti be a Visegrádi Együttműködés elnöki tisztségét, és szorgalmazta, hogy a diplomáciai vetületen túl a magyar elnökség alatt nagyobb hangsúlyt kapjon a szakértői munka, a bilaterális egyeztetés, és a közös álláspont kialakítása minél szélesebb spektrumon.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!