2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ legnagyobb bankjai 2011 eleje óta 160 ezer embert építettek le - idézi a Reuters felmérésének eredményét a CNBC. A lap szerint az elbocsátások elsősorban Európában voltak jelentősek, Ázsiában és az Egyesült Államokban sokkal kevésbé érezték meg a hullámot.

A Reuters csak a világ 29 legnagyobb bankja körében végzett felmérést a leépítések mértékéről, az eredmények azt mutatják, hogy szűk két év alatt 160 ezer bankár veszítette el az állását. Ráadásul sokan a pénzügyi szektort is otthagyták látva a kirúgásokat. Szakemberek szerint a 160 ezres szám még meglehetősen konzervatív becslés, hiszen ebben nincsenek benne a kisebb cégek, emellett például a Commerzbank legutóbbi 6000 fős elbocsátását sem tartalmazza, mivel a német pénzintézet azt nem erősítette meg hivatalosan a múlt hétig.

A felmérés készítői szerint a banki leépítések leginkább Nagy-Britanniát viselték meg, hiszen London központi szerepe miatt a brit gazdaság 10 százalékát a pénzügyi szektor adja. A becslések szerint a bankoktól származó adóbevétel idén 40 milliárd fontra eshet vissza a 2007-2008 körüli 70 milliárd fontról. A bankok gyakorlatilag 2009 óta folyamatosan leépítenek, ezt "koronázza meg" a mostani hullám. A Reuters szerint az elmúlt közel négy évben a 29 legnagyobb bank állománya 83 700 fővel csökkent, hiszen az érintett cégek 167 200 főt rúgtak ki, ugyanakkor 83 500 új munkahelyet teremtettek.

Ráadásul a trendnek még nincs vége, egy a CNBC-nek nyilatkozó szakember szerint jelenleg 300 ezer teljes állású bankár dolgozik Európában, ami még mindig túl sok. A kirúgások az elmúlt években először a befektetési bankokat érintették, aminek egyik oka a tőzsdéken meredeken visszaeső forgalom volt, az utóbbi időszakban viszont már a kiskereskedelmi szegmens sem úszta meg a karcsúsítást.

A cikk szerint további problémát jelent bankárkörökben, hogy az elbocsátott emberek egyre kisebb része talál hasonló cégnél munkát, a többség kénytelen más irányban keresgélni. A bankok mellett a hedge fundok jelenthetnek menedéket, hiszen ezek a cégek mindig nyitottak a tapasztalt szakemberek felvételére. Azonban ezeknél a cégeknél lényegesen alacsonyabb fizetésekre számíthatnak az egykori vezető bankárok, akiket így nehéz motiválni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!