3p

A gazdasági növekedés a tavalyi 1,5 százalék után az idén 3,2 százalékra gyorsul, miközben az átlagos infláció 5,7 százalékra lassul a 2007. évi 8 százalékról - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében. A prognózis szerint az élelmiszerek ára mintegy tíz százalékkal emelkedik 2008-ban.


Az európai konjunktúra romlása nyomán 2008-ban az ipari termelés növekedési üteme kissé lassul hazánkban, a tavalyi 8,2 százalékról 7,5 százalékra, de így is az ipari export marad a gazdaság húzóereje.

A GKI elemzői azt is jelzik, hogy a 2008. évi gazdasági élénkülés egy része valójában a 2007. évi agrár folyamat automatikus ellentéte, a 2007. évi 10-15 százalékos visszaesés után 2008-ra átlagos időjárás esetén 10 százalékos ágazati GDP-növekedés feltételezhető. Ugyanez a folyamat valószínűsíthető az építőiparban is: a tavalyi 13 százalékos visszaesés után idén 8 százalékkal nő az ágazat kibocsátása.

Továbbra is gyors növekedés várható egyes üzleti szolgáltatásokban, kissé emelkedik már a kereskedelem értékesítése is. A közösségi szolgáltatásokban ugyan még mérséklődik a GDP, de a 2007. évinél már kisebb ütemben - áll az előrejelzésben.

A kivitel a tavalyi 16 százalékos bővülés után az idén 13 százalékkal emelkedik, ennek hátterében az áll, hogy a tavalyi rossz termés miatt legalábbis lassul az euróban mért agrárexport. Az import dinamikája viszont kissé még emelkedhet is, a 13 százalékos növekedés a kivitellel azonos. Az áruforgalom deficitje minimális szinten stagnál.

Ötmilliárd eurós folyó fizetési mérleghiány

A GKI prognózisa szerint a folyó fizetési mérleg hiánya 2008-ban is 5 milliárd eurót tesz ki, ugyanakkor az ország külső finanszírozási igénye 3,2 milliárd euróra csökken a tavalyi 4,1 milliárdról.

Az infláció 2007 utolsó hónapjaiban gyorsult, főleg az emelkedő világpiaci energia-, nyersanyag- és élelmiszerárak következtében,  s hasonló hatást okozott a rossz hazai agrártermés. Az idén ezek a tendenciák továbbra is érvényesülnek, de a költségvetési konszolidációs lépések egyszeri áremelő hatása már nem jelentkezik.

A prognózis szerint az élelmiszerek ára mintegy 10 százalékkal emelkedik, a háztartási energiahordozók ára pedig 8 százalék feletti mértékben. Mérséklődik a tartós fogyasztási cikkek árszintje, minimálisan emelkedik a ruházati termékeké. A 2007. évi magas szinthez képest viszonylag kevéssé emelkedik az üzemanyagok ára. A bérek emelkedésétől kissé elmaradóan, de az átlagosnál gyorsabban nő a szolgáltatások ára.

A 2008. évi átlagos infláció 5,7 százalékra mérséklődhet a tavalyi 8 százalékról, miközben 2008 elején csak lassan csökken, az első félév végén 6 százalék körül alakul, az év végére azonban akár 4 százalékra eshet. Az euró/forint árfolyam éves átlagban a tavalyi 252 forint körül marad, a januári gyengülés feltehetőleg átmeneti.

A bruttó keresetek a versenyszférában 8 százalékkal, a költségvetési szektorban mintegy 7 százalékkal emelkednek. Így a reálbér a gazdaság egészében  0,5-1 százalékkal nő, de ezen belül a költségvetési szektorban alig, a versenyszférában 1 százalék felett. A 2007 végén főleg szezonális okokból megemelkedett munkanélküliség 2008 folyamán várhatóan csökken, a nyár közepe óta a versenyszektorban is romló foglalkoztatás pedig lassan és szerényen, de javulni kezd.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!