3p

Tizenhetedik évfordulóját ünnepli a Budapesti Értéktőzsde (BÉT). Ennek alkalmából olyan tehetséges fiatalokat díjaztak, akik a legjobb, tőzsdével kapcsolatos témakörben készült tanulmányokat nyújtották be.

A Kochmeister-díjat 2004-ben alapította a Budapesti Értéktőzsde. A díj névadója báró Kochmeister Frigyes, aki 1864-ben vezető szerepet játszott a Budapesti Áru- és Értéktőzsde megalakításában, majd később a tőzsde első elnökeként éveken át irányította az intézményt - áll a BÉT közleményében.

A díjakat Mohai György, vezérigazgató-helyettes adta át. A 2007-es Kochmeister Frigyes emlékének ajánlott pályázat első helyezettje Lestár Miklós, aki a Corvinus Egyetem hallgatója, dolgozatának címe "Hat stratégiai ok a tőzsdére lépés mögött. Az elmúlt öt év bevezetéseinek tapasztalata".

A második helyezett Bedő Tibor, a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatója, aki eseményelemzést készített "Választások és tőzsde" címmel. A harmadik helyezettnek járó díjat megosztva, két csapat kapta. Sali András, Kotán Gergely, László Valéria - a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói - "Mennyire fontos az olaj? Avagy hatások és visszahatások az olaj és a tőkepiac között" című dolgozatukkal vívták ki az elismerést, míg a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karáról érkező Vajda Beáta és Kiss Gábor Dávid pályázata a tőkegarantált befektetési alapok témájában született.

A Kochmeister-díj első helyezettje ötszázezer forint, a második helyezett háromszázezer forint, míg a harmadik helyezett kétszázezer forintos díjazásban részesült.

Keveslik az új tőzsdei bevezetéseket

Kevés az új tőzsdei bevezetés, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) egyre inkább versenyhátrányba kerül a fő vetélytársakkal szemben - mondta Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnöke a konferencián. A tőzsde két új, a tőkepiac fejlesztését célzó javaslaton dolgozik, egy hosszú távú befektetési számlán, valamint az ingatlanszegmenshez kapcsolódó javaslaton - jelentette be a BÉT elnöke, részleteket azonban nem árult el.

A tőzsde megalakulása óta 95 részvényt vezettek be a BÉT-re, és 55-öt vezettek ki általában felvásárlás miatt, így kevés papír van a börzén. Az utánpótlással van baj - derült ki -, amiben a befektetési költségek csökkentésére létrehozott százmillió forintos alap sem hozott áttörést.

Szalay-Berzeviczy szerint stratégiai hiba volt, hogy a rendszerváltás után a privatizációban nem a tőzsde kapta a fő szerepet, néhány jelentősebb vállalatot kivéve. A második stratégiai hibát a BÉT elnöke szerint akkor követjük el, ha veszni hagyjuk a nemzeti megtakarításokat.

A PM nyitott minden javaslatra, amely a tőkepiac fejlődését szolgálja, és nincs ellentétben az uniós szabályokkal - mondta a konferencán Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára. Az állami vagyonról szóló törvény parlamenti elfogadása után megnyílik a lehetőség az alapokon keresztül való értékesítésre is, amelynek lehetnek olyan formái, amelyek a tőzsdét is érinthetik - tette hozzá.

Horváth Zsolt, a KBC Securities vezérigazgatója, a BÉT volt vezérigazgatója szerint privatizáció révén már csak elenyésző számú cég jelenhet meg a tőzsdén. Hangsúlyozta: egy cégnek elsősorban tőkéért kell a tőzsdére mennie, s ha jó története van, Budapesten is hozzájuthat a forrásokhoz.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!