3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) első féléves költségvetési adatai szerint több mint 43 milliárd forintos a túlköltés a gyógyszerkasszában; a gyógyító megelőző ellátásokra viszont majdnem 35 milliárddal, a szakellátásra 33,6 milliárddal kevesebbet költöttek a tervezetnél; a baleseti adóból a tervezettnél több bevételt könyveltek el, a népegészségügyi termékadóból az egész éves 20 milliárd forintos előirányzatból fél év alatt több mint 9 milliárd forint folyt be.

A Weborvos egészségügyi hírportál szerdán közzétett elemzésében azt írta: a gyógyszertámogatás kiadása nagymértékű, 43,6 milliárd forintos túlköltést mutat, ami a cikk szerint "jelzi a megkurtított kassza tarthatatlanságát". Míg tavaly erre a célra 360,6 milliárd forintot terveztek, idén már csak 219 milliárdot, a Széll Kálmán Terv alapján "jövőre pedig további elvonást akar a kormány" - fűzték hozzá.

Ezzel együtt túlköltést mutat a gyógyászati segédeszközök támogatása is, itt összességében 3,7 milliárd forinttal lépték át a "határt". A gyógyszertárak támogatására idén 2,7 milliárd forintot fordítanak, ebből az első félévben csaknem 900 milliót fizettek ki, a többit az év hátralévő részében kapják meg a patikák, két alkalommal.

A gyógyító-megelőző ellátásokra az idén összesen 824,9 milliárd forint áll rendelkezésre a kasszában. Ebből az első félévben az időarányoshoz képest 34,7 milliárd forinttal kevesebbet költöttek. Az alapellátásban (háziorvos, fogorvos), mentésben, betegszállításban és a művesekezelésben időarányosan fogyott a pénz, míg az összevont szakellátásban 33,6 milliárd forinttal kisebb a költés. A járóbeteg-szakellátásban négymilliárddal, míg a fekvőbeteg-ellátásban 16 milliárd forinttal költöttek kevesebbet a tervezettnél. Szintén kisebb költést mutat az úgynevezett speciális finanszírozású fekvőbeteg-ellátás, itt a 67,4 milliárd forintból fél év alatt 22 milliárd forint fogyott.

A táppénzellátásra szánt kifizetések - a tavalyihoz hasonlóan - most is elmaradtak a tervezettől. Idén erre a célra 73 milliárd forintot szántak, ám az év első hat hónapjában csak 28 milliárdot használtak fel, vagyis 8,5 milliárd forinttal kevesebbet az időarányoshoz képest.

A járulékbevételeknél összesen 9,23 milliárdos elmaradás mutatkozik - írta a Weborvos.

A gyógyszergyártók és -forgalmazók előirányzott éves kötelezettségeik mintegy nyolcvan százalékát befizették az OEP kasszájába. Az éves előirányzat 52 milliárd forint, ebből 46,3 milliárd már befolyt a kasszába. Az egészségügyi portál megjegyezte: a befizetések jelentős része a termékükre kapott tb-támogatás arányában terheli a gyártókat, év végéig pedig ehhez adódik még az úgynevezett spanyol modell bevezetése révén - az innovatív gyártókat sújtó további, 10 százalékos befizetési kötelezettség is.

A tervezettnél 3,3 milliárd forinttal több folyt be baleseti adóból, az első fél év adatai szerint 24 milliárdból 15,3 milliárd megérkezett. A népegészségügyi termékadó tervezett húszmilliárdjából pedig majdnem teljesült az időarányos rész - írta elemzésében a Weborvos.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!