2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elemzők véleménye szerint tovább emelkedhet idén az infláció mértéke.

Ahogy az a KSH péntek reggeli közléséből kiderült, tavaly éves viszonylatban 2,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Magyarországon, ami 5 éves csúcsnak felel meg. Az elemzők véleménye szerint a drágulás nem áll meg idén sem.

Németh Dávid, a K&H elemzője szerint az év első negyedében az adóintézkedések - például a hal és az internet áfájának csökkentése - miatt lassulhat az infláció, akár 2 százalék alatti szintekre csökkenhet. A második negyedév után viszont felgyorsulhat az infláció, ennek eredményeként december végére megközelítheti a 3 százalékos szintet, ami megegyezik az jegybanki inflációs céllal. Az éves átlagos infláció az idén 2,5 százalék körül lehet a jelenlegi kilátások alapján.

Az elemző szerint továbbra is kérdés, hogy az elmúlt időszakban kialakult új inflációs jelenség milyen hatással lesz a magyar és a globális gazdaságra. „Az új jelenség röviden annyi, hogy a fejlett és fejlődő országokban a gazdaság növekedő pályán van, számos országban munkaerőhiány van, miközben a fizetések is emelkednek. Ennek ellenére nem gyorsult fel az infláció, pedig a korábbi tapasztalatok azt mutatták, hogy ilyen helyzetben könnyen megugranak az árak. Az utóbbi években ez viszont elmaradt” – tette hozzá. 

Kérdés, hogy csak átmeneti időszakról van szó és rövidesen megkezdődik az infláció gyorsulása nemzetközi szinten vagy tartós marad ez a helyzet. Ha ugyanis átmeneti a folyamat, akkor előbb-utóbb hirtelen felpöröghet az infláció. Ez pedig azért lehet problémás, mert akkor kell szigorítaniuk a feltételeken majd a döntéshozóknak, amikor a gazdaságok már túl vannak a csúcsokon. 

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője várakozásai szerint 2018-ban az inflációs nyomás bár erősödhet, így is cél alatt marad: 2,7 százalék lehet így nem feltételezi, hogy változna az MNB laza monetáris politikája.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője idén átlagosan 2,7 százalékos inflációra számít a tavalyi 2,4 százalék után. A gyorsuló belső kereslet és a bérköltségek növekedése miatt azonban az infláció nagyobb gyorsulást is mutathat. Ezzel szemben a viszonylag alacsony olajárak és tartósan alacsony importált infláció fékezhetik az árak emelkedését.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!