4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Talán elkerülheti az újabb leminősítéseket Magyarország, de éppen csak - vélekednek a Nomura londoni elemzői. A cég szakemberei azt is felvázolták, mire kell felkészülnünk, ha mégis beüt a nemvárt esemény: komoly kötvényállománytól szabadulhatnak meg a külföldi befektetők, ami a forintra is hatással lehet.

Határeset, de talán megússzuk

Magyarország jelenleg mindhárom nagy hitelminősítőnél csak egy fokozattal van a befektetésre már nem ajánlott úgynevezett "bóvli" kategória felett, ezért az utóbbi időszakban felerősödtek a további leminősítéssel kapcsolatos félelmek - írják keddi elemzésükben a Nomura szakemberei. A londoni elemzők szerint az elmúlt napok leminősítéssel kapcsolatos pletykáira rátett még egy lapáttal az eurózóna válsága és a belső politikai kockázatok.

"Az valószínűtlen, hogy a közeljövőben egy leminősítési hullám alakuljon ki Magyarországgal szemben, szerintünk a Fitch és a Moody's esetében 2012-ig kell majd várni a lépésre. Ráadásul előbbi esetében kevésbé valószínű, hogy stabil kilátásról rögtön bóvliba minősítené az országot" - vélik a Nomura szakértői. Ugyanakkor a S&P szerintük is sokkal hamarabb dönthet, mint a másik két cég.

"Véleményünk szerint a kockázatok kiegyensúlyozottak, most nagyobb esélyt látunk arra, hogy Magyarország elkerüli a leminősítést, de éppen csak" - olvasható a dokumentumban. A lefelé mutató kockázatok között említik az elemzők a Széll Kálmán Terv végrehajtását, a pénzügyi stabilitás csökkenését és a romló növekedési kilátásokat, ezeket ellensúlyozza a strukturális reformok melletti elkötelezettség, az államadósság-csökkentés és a fegyelmezett költségvetési politika. Jelenleg ezek a kockázatok kioltják egymást, ezért a minősítés szinten tartása lenne indokolt - vélik.

A jövő évi költségvetés tervezetéről a Nomuránál úgy vélik: az egy klasszikusan megszorításokkal teli büdzsé, ennek is pozitív szerepe lehet a minősítésnél. "Egy ilyen költségvetés egy IMF-hitelprogrammal karöltve megmentené Magyarországot a leminősítéstől, a baj csak az, hogy jelenleg nincs IMF-hitelprogram" - teszik hozzá. A kormány adósmentő csomagjait ugyanakkor kritizálják, szerintük az újabb és újabb mentőcsomagok előbb-utóbb lefelé mutató kockázatként jelennek majd meg a hitelminősítőknél.

Túlfeszített a kötvénypiac

Egy esetleges leminősítés esetén a legnagyobb kockázat az, hogy a magyar kötvénypiac túlfeszített. Ennek pedig két oka van: egyrészt a külföldiek magas állampapír-állománya, másrészt pedig az, hogy a magánnyugdíjpénztárak államosításával jelentősen csökkent a likviditás a magyar kötvények másodlagos piacán - vélik az elemzők.  Utóbbival kapcsolatban hozzáteszik: korábban a magánnyugdíjpénztárak a másodlagos piac 25 százalékát adták.

A szakemberek azzal is foglalkoznak elemzésükben, milyen következményekkel járna egy esetleges leminősítés. Azt már sokan sokszor elmondták, hogy vannak olyan alapok, melyek csak befektetésre javasolt országokban fektethetnek be, nekik egy esetleges bóvlivá válás esetén azonnal likvidálni kellene magyar eszközeiket. Azonban ezek a szabályok nincsenek kőbe vésve, általában egy ország kilátásait is figyelembe veszik, másrészt pedig a gyakorlat azt mutatja, hogy a három nagyból legalább két minősítőnél bóvliba kell csúszni, hogy ez a hatás érvényesüljön. Erre pedig a Nomura szerint legkorábban 2012. közepén van esélyünk.

Az elemzők szerint egyébként egy esetleges leminősítés után a külföldi befektetők 1,75-4,76 milliárd eurót (525-1430 milliárd forint) vonhatnak ki a magyar kötvénypiacról. Bár ezt az összeget az ország tudná pótolni devizatartalékaiból, de egy ilyen lépés negatív hatással lenne a kötvénypiacra és a forintra - vélekednek.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!