3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egységesebbé válik, egyszerűsödik januártól a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott ár, a transzferár dokumentációs szabályozása - ismertette Békés Balázs, a Faludi Wolf Theiss (FWT) adópartnere, az ügyvédi iroda keddi sajtóbeszélgetésén.

Az uniós normákhoz igazodó rendelet legjelentősebb újítása a közös nyilvántartás létrehozása, amely e cégcsoportok számára szélesebb körben teszi lehetővé a dokumentációs kötelezettségek egységes teljesítését.

Az október 16-án elfogadott, s 2010. január 1-jén hatályba lépő pénzügyminisztériumi rendelet megtartotta a korábbi szabályozás legtöbb elemét, így továbbra is mentesülnek a dokumentációs kötelezettség alól a kisvállalkozások, és egyes esetekben egyes középvállalkozások is - mondta az adószakértő. A transzferár-dokumentáció formai felépítése azonban módosul. Ez a szakértő szerint azoknak a cégeknek okozhat gondot, amelyek egy előre elkészített minta felhasználásával dokumentálják kapcsolt ügyleteiket.

Az uniós normákhoz igazodó új rendelet legjelentősebb újítása Békés Balázs szerint a közös nyilvántartás létrehozása, amely a több tagállamban működő cégcsoportok számára szélesebb körben teszi lehetővé a dokumentációs kötelezettségek egységes teljesítését.

Az egységesség hiánya jelenleg gyakori probléma, előfordulhat ugyanis, hogy egy külföldi anyavállalat kötelezően előírja a magyar leánycég részére, hogy milyen formában és tartalommal készüljön el a transzferár dokumentáció, ez azonban nem feltétlenül van összhangban a magyar szabályozással - mutatott rá az FWT adópartnere.

Az új szabályozás a dokumentáció három formáját különbözteti meg: az önálló nyilvántartást (ez a korábbi rendeletben a főszabály volt), a közös nyilvántartást (ez új jogintézmény) és az egyszerűsített nyilvántartást.

A közös nyilvántartás egyik része a fődokumentum lesz, amely a cégcsoport összes jellemzőjét (például a vállalatcsoporton belüli transzferár-képzési politikát) tartalmazza, a második rész, az úgynevezett országspecifikus nyilvántartás pedig az adózó és kapcsolt vállalkozásai szerződését mutatja be.

A fődokumentációt minden ország adóhatósága látja majd, így többet tud meg a csoportról. Az adózók számára pedig a közös nyilvántartás azzal az előnnyel jár, hogy a fődokumentumot csak egyszer kell majd elkészíteni, így kisebb kockázattal és költséggel jár - mondta az adószakértő. A fődokumentumban ismertetni lehet bírósági döntéseket is, így az illetékes adóhatóság látja, ha valahol máshol már döntés született.

A rendelet lehetővé teszi azt is, hogy az árképzés alapjául szolgáló piaci adatokat ne csak nyilvános adatbázisokból (AMADEUS) lehessen felhasználni, hanem bármely, az adóhatóság által ellenőrizhető adatbázisból. A transzferárakat fokozottan ellenőrzik az adóhatóságok, mert minden ország szeretné növelni adóbevételeit. Magyarországon is emelkedik az ellenőrzések száma: az APEH 2007-ben 215, 2008-ban 784, 2009 első kilenc hónapjában pedig 1.616 ellenőrzést végzett, a megállapítások összege az adott években 1 milliárd, 5,3 milliárd, illetve 6,7 milliárd forint volt.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!