3p

Egy drasztikus kamatcsökkentés súlyos árfolyamkockázatot von maga után - mondta Heim Péter, az Aegon Vagyonkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója, Hamecz István, az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója pedig azt hangsúlyozta az MTI-nek, a Fidesz által szorgalmazott kamatcsökkentéssel kapcsolatban, hogy kerülni kell minden olyan kamatlépést, amely a bizonytalanságot növeli.

A pénzügyi szakemberek az üzleti élet képviselői között együtt vettek részt a Fidesz alelnökénél szervezett csütörtöki találkozón, amelyet követően Varga Mihály, a Fidesz alelnöke arról beszélt, hogy a találkozón megerősödött az a véleményük, hogy a gazdaság mai helyzetében kamatvágásra van szükség, mert a jelenlegi a kamatszint ellehetetleníti a magyar gazdaság még működő részét.

Egy olyan országban, ahol a nettó külső devizaadósság a GDP 50 százalékánál nagyobb, ott súlyos árfolyamkockázata van egy drasztikus kamatcsökkentésnek - jelezte Heim Péter. Az Aegon Vagyonkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója ezért nyomatékosította, hogy a kamatcsökkentésnél figyelembe kell venni az árfolyam kockázatot.

Az Aegon Vagyonkezelő vezető közgazdásza szerint a gazdasági növekedés élénkítése elsősorban a fiskális, azaz a költségvetési politika feladata, ezt a felelősséget nem vállalhatja át a monetáris politika, azaz a Magyar Nemzeti Bank.

A voluntarista kamatpolitika az MNB hitelességének elvesztéséhez vezetne - mondta Hamecz István. Az OTP Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója az MTI-nek hangsúlyozta: kerülni kell minden olyan kamatlépést, amely a bizonytalanságot növeli, miközben a kamatok fokozatos csökkentésére szükség van.

Az OTP Alapkezelő vezetője, a jegybank korábbi igazgatója érthetőnek nevezte, hogy a vállalkozások alacsonyabb kamatokat kívánnak, de jelenleg a legszorítóbb a hitelszűke, ezért az MNB-nek minden eszközzel segítenie kell ennek a problémának a mielőbbi megoldását.

A mintegy kétórás megbeszélés után Varga Mihály alelnök, a Fideszt képviselő politikus sajtótájékoztatóján azt mondta: a találkozón elhangzott, hogy az elmúlt hónapokban a monetáris politika több hibát is vétett. Szerinte ilyen hiba volt, hogy a monetáris tanács nem készült fel a válság kezelésére, nem voltak olyan kamatemelő lépései, amelyek megelőzték volna, hogy a válság Magyarországon mélyebb legyen.

A másik hiba az volt, hogy a devizatartalék feltöltése nem történt meg, erre nem készült fel a jegybank - mondta Varga Mihály, aki szerint ezek a lépések nyilván csak kisebb mértékben, de hozzájárultak ahhoz, hogy a válság Magyarországon mélyebb lett, mint amire készültek.

A megbeszélésen ott volt többek között Futó Péter, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke, Wáberer György, Leisztinger Tamás, Tolnai Lajos és Széles Gábor nagyvállalkozók, Nyúl Sándor, a Trigánit Zrt. vezérigazgatója, Járai Zsigmond volt jegybankelnök és Albrecht Ottó, a Cashline Értékpapír Zrt. elnöke.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!