4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az általunk megkérdezett elemző szerint várhatóan nem lesz jelentős változás keleti szomszédunk gazdasági kapcsolataiban az elnökválasztás hatására, várhatóan Oroszország kezében lesz az irányítás. Mfor.hu-háttér.

A közismerten oroszbarát Janukovicsnak áll a zászló Ukrajnában: majdnem teljes feldolgozttság mellett 48,38 százalék volt Janukovics és 46,01 százalék Timosenko támogatottsága. Első hallásra ez akár jelentős változást is hozhat az ország életében, hiszen néhány éve még a NATO-tagság is szóba került Ukrajnával kapcsolatban.

Nem kell államcsődtől tartani

"Ha a következő hetekben a két forduló közötti hangulat határozza meg az ukrán politikát, akkor az negatívan hathat az ország megítélésére" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője. A második forduló eredményeinek kihirdetése előtt mindkét jelölt kilátásba helyezte, hogy veresége esetén az utcára szólítja híveit, kérdés, Timosenko beváltja-e ezt a fenyegetést.  

"Előzetesen pozitívak voltak a várakozások a külföld részéről, mindenki abban bízott, hogy a második forduló után enyhül a bizonytalanság és elkezdődhet egy lassú konszolidáció" - vázolja fel a Concorde szakembere. Szerinte ez meg is fog történni: orosz irányítás mellett fokozatosan állhat talpra keleti szomszédunk. Az elemző szerint ha mégis a negatív forgatókönyv jönne be, akkor az elsősorban az ukrán érdekeltségű vállalatok, főleg a bankok számára lenne kedvezőtlen, így akár az OTP-t is negatívan befolyásolhatná.

"Csődkockázat jelenleg nem nagyon van Ukrajnával kapcsolatban, ugyanis nagyon barátságos az ukrán kötvények lejárati szerkezete. A következő lejárat az év végén lesz, akkor egy 300 millió dolláros jenben denominált kötvényt kell kiváltani, ezt azonban minden bizonnyal meg tudják oldani" - hangsúlyozta Kovács Krisztián. A szakember hozzátette: maga az államadósság nem túlzottan magas Ukrajna esetében, inkább az állami vállalatok adósságállománya lehet aggasztó.

A nyugat már levette a kezét a szomszédunkról

"Az utóbbi hónapokban már megfigyelhető volt, hogy a nyugati hatalmak levették a kezüket Ukrajnáról, beérik azzal, hogy ne legyen káosz az országban. Ezzel lényegében elfogadják a korábbinál nagyobb orosz befolyást" - vélekedik Kovács Krisztián. A szakember szerint ennek volt egyik lépése a megállapodás felmondása a Nemzetközi Valutaalap (IMF) részéről.

Ugyanakkor a Concorde szakembere szerint a nyugat-európai cégek továbbra is próbálják majd erősíteni jelenlétüket Ukrajnában, ez pedig szorosabbra fűzheti az ország gazdasági kapcsolatait a nyugattal. Ebben viszont az oroszok sem ellenérdekeltek, hiszen nekik minden egyes dollár jól jön, amivel mások hozzájárulnak a konszolidációhoz.  

Nemzetközi elemzők már az első részeredmények megjelenése után úgy vélekedtek, hogy az orosz cégek lehetnek az ukrán választás nyertesei, a Concorde szakembere szerint azonban ez korántsem biztos. "Ha bekövetkezik az általunk várt konszolidáció, akkor az orosz vállalatok minden bizonnyal benyomulnak majd Ukrajnába, azonban ez nem feltétlenül lesz pozitív hatással az eredményeikre. Moszkva például éppen a gázár csökkentésével tudna vonzóvá tenni egy a korábbinál nagyobb orosz befolyást, ez viszont negatívan érinthetné például a Gazprom eredményét" - mutatott rá a szakember.

Egy oroszbarát elnökkel mindenesetre csökkenhet egy a tavalyihoz hasonló gázválság lehetősége a két ország között, azonban a Concorde elemzője szerint már az idén télen sem vetődött fel komolyan, hogy újra elzárják a csapot. "Tavaly iszonyatos haragot váltott ki Nyugat-Európában a szállítások leállítása, minden bizonnyal az volt az utolsó szög Viktor Juscsenko jelenlegi elnök koporsójában" - véli a szakértő.

Timosenkónak is maradnia kéne

Kovács Krisztián szerint annak is lehet jelentősége, hogy Janukovics csak kis fölénnyel nyerte a második fordulót, korábban ugyanis jelentős előnye tudatában már úgy nyilatkozott, hogy ha nyer, azonnal új választásokat ír ki, az pedig azt jelentette volna, hogy Timosenko a miniszterelnöki széket is elveszítette volna. Most viszont a végeredményeket látva már erős ellenfélként jellemezte Timosenkót, a szoros eredmény várhatóan nem teszi lehetővé, hogy eltávolítsa vetélytársát a hatalomból.

"Felállhat egy olyan tandem, mely moszkvai karmesterkedés mellett próbálhat együttműködni, holott valójában vélhetően a magánéletben is gyűlölik egymást" - jellemezte a helyzetet az mfor.hu kérdésére az elemző.

Kovács Krisztián szerint Ukrajna nyugati kapcsolatainak szempontjából jó lenne, ha Timosenko a miniszterelnöki széket megtarthatná, hiszen nem ártana, ha "lenne egy olyan politikusa az országnak, akinek a gépét engedik leszállni Nyugat-Európában is". Janukovicsot ugyanis egyértelműen negatívan kezelik a nyugati hatalmak.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!