5p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ki kell bővíteni az aktívak és az adózók körét, különben az ország nem fogja elbírni a rá nehezedő terheket, hangsúlyozták szakemberek a Vállalkozók Napjának mai vitafórumán. Oszkó Péter pénzügyminiszter úgy véli, már erre vonatkozóan is történtek lépések, azonban egyelőre még csak a gyógyulás kezdetén vagyunk. Demján Sándor kemény hangú beszédében elmondta: a kínai piacok virágzása a "fehér civilizáció lejtmenetét" jelzi, és "ha Magyarország lemond a termelésről, akkor elveszik". Mfor.hu tudósítás.

Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy kibővítsük az adózók és az aktívak körét, különben az ország nem fogja elbírni a rá rakodó terheket – ez volt az egyik központi gondolata Gablini Gábor előadásának, amely megnyitotta a pénteken megrendezett Vállalkozók Napja vitafórumát.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) soros elnöke ezzel összefüggésben utalt arra, hogy szociális válság sújtja az országot, a szakképzetlen  inaktívakat nagyon nehéz elhelyezni a munkaerőpiacon, szakmunkásból viszont nincs elég. Ez az oka annak, hogy több multinacionális vállalat a közelmúltban nem Magyarországot választotta beruházása helyszínéül.

"Magukra hagyták a legális kkv-kat"

A VOSZ soros elnöke beszédében emellett erős kritikával illette a korábbi kormányokat, mivel azok kkv-k megsegítésére tett ígéretei nem valósultak meg, a gazdasági erőforrásokat nem ezen szektor javára csoportosították át. Szerinte a kkv-k egy része kényszervállalkozó, és állandó élet-halál harcot vív a fennmaradásért.

Gablini ezzel összefüggésben kiemelte azt is, hogy a mindenkori kormányok "magukra hagyták a legálisan működő kkv-kat, miközben tétlenül nézték a szürke- és a feketegazdaság térnyerését." Példakánt említette, hogy miközben a kínai piacok felfutottak, addig a hazai textilipar teljesen tönkrement. 

Összességében kiemelte: a kormánynak a termelés növelésére kell helyeznie a hangsúlyt, mert csak ettől fog az ország előre menni. Bár elismerte, hogy a felmerült problémákat a mostani kabinet próbálta szakmailag kezelni, "ezek a szándékok semmissé váltak." Negatív példaként említette a távhő áfájának csökkentését, aminek ugyan a lakosság örül, de az emiatt kieső bevételeket végül a vállalkozókkal fizettetik meg. 

"Az inaktívak kegyéért harcoltak a pártok"

Oszkó Péter pénzügyminiszter beszédében – Gablini felvetéseire is reflektálva - elmondta: az elmúlt évtized egyik nagy hibája volt, hogy a politikai pártok az inaktívak, nem pedig az aktívak kegyeiért versengtek. Azt a kormány is észlelte, hogy - mint mondta - túl nagy a teher az aktívakon, ezért indította az inaktívak munkaerőpiacra való bevonását célul kitűző programokat.

Kifejtette azt is, hogy a kormány az adóreform révén mintegy 700 milliárd forinttal mérsékelte a foglalkoztatás terheit, és az így kieső bevételeket a vagyon, valamint a fogyasztás adóterheinek növelésével pótolja. Ennek köszönhetően jelentősen csökkent az úgynevezett "munkára eső adóék", amely 2008-ban 54 százalékos értékével még nálunk volt a második legnagyobb a világon.

Oszkó összességében úgy véli, hogy a kormány "határozott diagnózist" állapított meg, majd ezek után "határozott terápiába" kezdett, amelynek első eredményei már látszanak. A korábbi kormányok kártékony gazdaságpolitikájának elemzése után pedig megjegyezte: több hibát nem fog megengedni a világ Magyarországnak.

”A politika bűzös mocsara”

Meglehetősen kemény hangot ütött meg beszédében Demján Sándor. A VOSZ ügyvezető elnöke szerint a kormány gazdaságot érintő döntésein érződik a politikai nyomás, ezek a döntések "belekeverednek a politika bűzös mocsarába". Példaként említette, hogy miközben vasúti szárnyvonalakat szüntetnek meg, nem csökkentik a vasutasok számát. 

Ez véleménye szerint nem túl hatékony intézkedés, a kormány még mindig "választásfüggvényben dolgozik". Pozitívumként értékelte viszont, hogy az előtte szóló Oszkó Péter, valamint Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter legalább elismerte az ország lemaradását, és nem példálózott a "pannon puma" állítólagos hihetetlen fejlődésével. (Ez a kifejezés Kóka János korábbi gazdasági miniszter kedvenc szófordulata volt - a szerk.)  

”A fehér civilizáció lejtmenete”

Demján egyetértett Gablinival abban, hogy a mindenkori kormánynak minden eszközzel támogatnia kellene a Magyarországon történő termelést - a kínai piacok virágzása szerinte a "fehér civilizáció lejtmenetét" jelzi. "Aki lemond a termelésről, az elveszik" – hangsúlyozta.                   

Végezetül kiemelte: Magyarország gazdasága még tíz évig hátul tanyázik majd a régióban, az ország ennyi ideig még "nagyon rossz helyzetben" lesz. Ebből a pozícióból kizárólag a munka és a termelés tudja kimozdítani, magyarázta.

Az értékrenddel is nagy baj van

Békesi László egyetemi tanár, volt pénzügyminiszter pozitívumként értékelte, hogy a válságkezelő kormány – elődeivel ellentétben – legalább elkezdett kormányozni, két év alatt 1000 milliárd forintos megtakarítást ér el, amit a vállalkozások pozitívan fognak értékelni.

A korábbi előadókhoz hasonlóan komoly problémaként említette, hogy az inaktívak egy része "gyakorlatilag analfabéta", szinte semmire sem használható. Szerinte ez egy olyan tényező, amivel hosszútávon is számolni kell.  

A vitafórumon felszólalt Chikán Attila, aki nagyrészt megismételte egy múlt heti konferencián tett kijelentéseit. Ezek szerint a korábbi kormányok gazdaságpolitikai hibái mellett a társadalom múltból örökölt értékrendbeli hiányosságai is nagyban felelőssé tehetők azért, hogy Magyarország versenyképessége drasztikus mértékben csökkent az elmúlt években. Az egykori gazdasági miniszter, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora szerint most a legfontosabb feladat, hogy őszintén szembenézzünk a hazai társadalom valós állapotával.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!