3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Mint amikor egy házasság már nem működik, az euróövezetnek is el kell fogadnia a sorsot: meg kell osztani a vagyont és el kell válni" - írja Nouriel Roubini és Arnab Das a Financial Times egyik cikkében.

Az Európai Központi Bank elhárította a katasztrófát ugyan az erőteljes lazítással, a probléma azonban alapjaiban nincs megoldva. Görögországnak ugyanis szüksége lesz az adósságának újabb átstrukturálásának, és mellette Portugáliának, illetve Írországnak is szerkezetátalakítást kell végrehajtania. Spanyolország és Olaszország pedig még mindig célkeresztben van. A bankválságok ráadásul alig oldódtak meg a veszélyes eszközök eltávolítása, feltőkésítés nélkül - véli legújabb cikkében Roubini, akit a 2008-as válság megjósolása óta csak Doktor Balsorsként emlegetnek. Mindemellett a közgazdász elmarasztalja a megfelelő háttérrel és történelmi múltból szerzett tapasztalatokat nélkülöző monetáris uniót, melynek már ki kellett volna állnia az idő próbáját.

Roubiniék szerint éppen ezért lehet, hogy a zóna felbontása nehéz, de mégis jobb opció lehetne, mint kitartani egy "rossz házasságban". A periféria adósságválsága a zóna tőke- pénzügyi forráshiánnyal küzdő magját is magával ránthatja, melynek elhúzódó stagnálás lehet a vége. Ráadásul pont a közös valuta nem engedi, hogy a gazdasági egyensúlytalanságok kiegyenlítődjenek. Ezért a békés válást javasolja Roubini és Das, aki szerint Görögország, Írország, Olaszország, Spanyolország és Portugália léphet ebbe az irányba.

A távozó országoknak ki kellene egyensúlyozniuk a gazdaságukat az új körülményeknek megfelelően, miközben a központi, belső keresleti egyensúlyt is meg kell találniuk. Roubiniék szerint a valutaátrendeződés ezen sokat könnyíthetne, bár ugyanakkor elismeri, hogy ez okozna bizonyos zavarokat. Ennek ellenére a békés kilépési stratégia lenne mindenki érdeke - emelték ki.

A közgazdászok egy átmeneti monetáris keret létrehozását javasolják a kilépő országok devizáinak, mely az inflációs nyomás normális szintre történő visszatérésével egyre szélesebbé váló új kereskedési folyosót nyitna.

Roubiniék azzal érvelnek, hogy az árfolyam és a nem megfelelő devizatartalék miatti veszteséget az EKB enyhítene azzal, ha a kisebb kilépő országok új pénznemét a kereskedési sáv alján vásárolni kezdené - vagyis a kilépés költségeit a központi bank és a maradó tagok állnák. Megjegyzik, hogy miközben az euróövezet jelenlegi szerkezetének lebontása már egy ideje elkezdődött, az még mindig nem világos, hogy hogyan fog működni az eurózónából való kilépés.

A szakemberek azt sugallják, hogy a meglévő szerződéseket majd biztos át kell számolni az új valutára, a külföldi jog alatt kötött szerződéseket pedig továbbra is euróban kell denominálni. Kiemeli, hogy az apróbb részletek még mindenképp tisztázásra szorulnak. A kilépő országok számára viszont a bankok és a pénzügyi piacok jelentik a legnagyobb veszélyt. Elképzelhetőnek tartják, hogy szükség lehetne a bankok ideiglenes államosítására, meg kellene gátolni a bankbetétek kivételét a nagyobb nemkészpénzes kifizetésekkel együtt. Majd ismét kiemelik: "a békés válás minden érintett számára jobb megoldás, mint elviselni a rossz házasságot kísérő krónikus depressziót".

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!