3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy hónap alatt 2,5-szeresére nőtt a jegybank saját tőkéje.

November végére 220,7 milliárd forintra nőtt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) saját tőkéje, amely októberhez képest 135,7 milliárd forintos ugrás. Az egy hónap alatt felmutatott 2,5 szeres növekedés egyértelműen a lakossági devizahitelek forintosításához nyújtott devizaértékesítésnek köszönhető. Ahogy azt a jegybank az mfor.hu megkeresésre november közepén elárulta, 100 milliárd forintot meghaladó nyereséget realizált a 8,887 milliárd euró értékesítésével.

Hogy a nyereség mennyivel volt 100 milliárd felett, azt még becsülni sem egyszerű. Az igaz ugyan, hogy a nyereség elméleti felső szintje valahol 170 milliárd forintnál húzódhatott, mivel a jegybank első féléves eredmény-kimutatása alapján 288,95 forint volt az MNB könyveiben az euró átlagos bekerülési értéke, míg novemberben 309 forintos árfolyamon került sor az értékesítésre.

De ez csak egy elméleti maximum szint, amelyet a számviteli szabályok összetettsége (az árfolyameredmény realizálásakor nem a konkrét tranzakció, hanem az adott napi pozícióváltozás számít) mellett még egyéb tényezők is módosítanak. Például az, hogy a tenderekhez opcionálisan, illetve kötelező jelleggel kapcsolt swapokat (deviza csereüzleteket) az MNB kedvezményes áron adta, hogy minél nagyobb mértékben használják ki a bankok a tendert.

Emellett szintén csökkenti a nyereséget, hogy az értékesített deviza jelentős része - a swapok miatt - továbbra is az MNB mérlegében marad, ami magas sterilizációs (kéthetes betét) állomány és a kamatkülönbözet miatt folyamatosan kamatveszteséget generál a jegybanknak.

Így tehát csak annyit lehetett tudni, amit az MNB elárult, mégpedig a 100 milliárdot meghaladó nyereséget. Ugyan a saját tőke változására egyéb tényezők is hatnak, de azért beszédes, hogy annak értéke - egy hónap alatt - novemberben 135 milliárd forinttal nőtt. Ezt a nyereségszintet látszik megerősíteni az is, hogy ezzel párhuzamosan a kiegyenlítési tartalékok értéke 122,9 milliárd forinttal csökkent úgy, hogy a forint euróval szembeni árfolyama érdemben nem változott (október végén 307,19, november végén 307,45 forint volt egy euró).

Márpedig a kiegyenlítési tartalékok a jegybank eszköz- és forrásoldali tételeinek nem realizált árfolyamnyereségét, illetve veszteségét tartalmazzák. Mivel a forint árfolyama nem mozdult, a nemzetközi tartalékokat feltehetőleg képező amerikai, német, angol, stb. államkötvények árfolyamnak változása pedig nem realizált nyereséget eredményezhetett novemberben, így valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, a devizaértékesítési tendereken az MNB 120 milliárd feletti nyereségre tett szert.

Ez a nyereség pedig soha nem látott saját tőkét eredményezett a MNB statisztikai mérlegében.

A számviteli mérleg saját tőkeértéke némileg eltér ettől, mivel a pénzügyi derivatívák (származtatott ügyletek) a statisztikai mérlegben piaci értéken, míg a számviteliben a Magyar Nemzeti Bank éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló kormányrendelet (221/2000) szerinti értéken kerülnek kimutatásra.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!