3p

Az Eurasia Group nevű politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport értesülése szerint a Fidesz, amely "könnyű (választási) győzelem" előtt áll, az elmúlt hetekben "informális beszélgetéseket" folytatott a valutaalappal és az EU-val, felvetve a GDP-arányos idei államháztartási hiánycél emelésének szükségességét a jelenlegi 3,8 százalékról 7 százalék körüli szintre.

Az Eurasia Group várakozása szerint "konstruktív kompromisszum" jöhet létre: az IMF és az EU "valamilyen középutas, 5-5,5 százalékos" hiányt el tudna fogadni, de csak azzal a feltétellel, hogy az új kormány hiteles konszolidációs lépéseket tesz - például a kormányzati vagy a nyugdíjrendszer reformjának formájában -, amelyek már jövőre éreztetni kezdenék hatásukat.

A csoport szerint a Fidesz azzal érvel a valutaalappal folytatott megbeszéléseken, hogy várható nagy - akár kétharmadot is meghaladó - többsége révén nem szorul majd más pártok támogatására, és ez elősegíti számára a felduzzadt kormányzati rendszer költségtakarékossági célú átalakítását.

Más nagy londoni házak sem tartják valószínűnek, hogy az idei hiánycél ténylegesen 7 százalék környékére emelkedne, de kompromisszumos megoldásokat szintén el tudnak képzelni.

Az HSBC bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői egyik legutóbbi előrejelzésükben azt írták: helyénvaló a Fidesz aggálya az állami vállalatok veszteségeinek költségvetési konszolidálásával kapcsolatban, ám ha a párt kormányon ezt meg is teszi, az is hozzávetőleg csak 5 százalékra emelné a GDP-arányos államháztartási hiányt.

Az HSBC szerint mindent összevetve megvan a kockázata annak, hogy a magyar hiány eltérhet IMF által jóváhagyottól. Mindazonáltal a Fidesz "teljes mértékben tudatában van annak", hogy a piaci bizalom fenntartása és a pénzügyi stabilitás megőrzése végett korlátok között kell tartani a deficitet, így a retorika változhat a választások után - állt az HSBC londoni elemzésében.

A Fitch Ratings hitelminősítő, amely a múlt év végén megerősítette Magyarország közepes befektetői "BBB" adósbesorolását, ehhez fűzött akkori londoni elemzésében azt írta: a Fidesz "hagyományosan viszonylag konzervatív" költségvetési szempontból, emellett üzletbarát és kisméretű kormányt pártoló filozófiát vall.

A hitelminősítő abban az elemzésben megjegyezte: véleménye szerint a 7 százalék körüli idei GDP-arányos államháztartási hiányról szóló Fidesz-nyilatkozatok nagyobb valószínűséggel tekinthetők választások előtti politikai megnyilvánulásnak, semmint a párt tényleges hiánycéljának.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!