3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Döntő jelentőségű, hogy Sólyom László államfő nem fogalmazott meg alkotmányossági aggályokat az egészségbiztosítási törvénnyel kapcsolatban, és azt sem vitatta, hogy fennmarad a társadalombiztosítás, mondta Horváth Ágnes pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. Az egészségügyi miniszter szerint szakmai és társadalmi konszenzus hiányában is el kell indítani a reformot.

A szakminiszter szerint Sólyom László egyértelműen fogalmazott, amikor azt mondta, hogy a verseny és a magántőke bevonása a társadalombiztosításba alkotmányosan lehetséges, és az adott körülmények között eredményre is vezethet.

Horváth: konszenzus nélkül is indulhat a reform

Az államfő által megfogalmazott kifogásokra reagálva hozzátette: a tárca a jövő héten írásban is megküldi véleményét a köztársasági elnöknek.

Horváth Ágnes egyetértett Sólyom László azon felvetésével, hogy hasznos lenne, ha a változást szakmai és társadalmi konszenzus kísérhetné. Azzal viszont vitába szállt, hogy ezek hiányában el lehet-e indítani a reformokat.

Megjegyezte, hogy egyeztetéseket folytattak szakmai szervezetekkel, és hatástanulmányt is készítettek. Szólt arról is, hogy az SZDSZ az Országgyűlés által elfogadott törvénynél eredetileg sokkal liberálisabbat szorgalmazott.

Lesz-e érdemi változás a törvényben?

Közölte, hogy mindenképpen végigtanulmányozzák a törvényt, és megvizsgálják, szükséges-e bárhol bármiféle pontosítás. Azzal kapcsolatban nem kívánt semmit mondani, lesz-e benne érdemi változás.

Horváth Ágnes tagadta, hogy az egészségügyi tárca bármilyen hivatalos tárgyalást kezdett volna potenciális befektetőkkel. Az átalakítás folyamán a Magyar Biztosítók Szövetségével folytattak megbeszéléseket, még a törvényalkotás folyamatában. Szavai szerint elsősorban informálisan tájékozódtak a befektetői érdeklődésről.

Nem toborozhatnak az orvosok

A törvény kifejezetten tiltja, hogy orvos vagy szakdolgozó bármilyen módon részt vegyen a tagtoborzásban, hiszen leginkább a háziorvos rendelkezik az egészségügyi állapotunkra vonatkozó információkkal, reagált arra a sajtóinformációra, hogy egyes szolgáltatók az orvosokkal toboroztatnának ügyfeleket.

Hozzátette, hogy a törvény a finanszírozási összeg egy jelentős részének visszavonásával szankcionálja az ilyen lépéseket, a szolgáltatók pedig azt kockáztatják, hogy visszavonják a működési engedélyüket.

Mint ismert, az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényt december 17-én név szerinti szavazással fogadta el az Országgyűlés. Sólyom László köztársasági elnök csütörtökön jelentette be, hogy nem írja alá és nem hirdeti ki a jogszabályt, hanem megfontolásra visszaküldi a parlamentnek.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!