4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem nagyon kell aggódni idén év végén a nemzetgazdasági tárcánál a költségvetési hiányt illetően. És nem csak azért, mert "papíron" még decemberben 250 milliárdos mozgástér van a költségvetésben rögzített hiánycélhoz képest.

"Az államháztartás központi alrendszerének 2013. november havi többlete 11,3 milliárd forint volt. A kormány várakozásainak megfelelnek a központi költségvetés november végi pénzforgalmi adatai" - olvashattuk a Nemzetgazdasági Minisztérium hétfő délutáni közleményében. Azt viszont nem lehet tudni, hogy mit is takar ez a "kormány várakozásainak megfelel" rész. Bár nem is a kormány várakozását kívánjuk most cikkünk központjába állítani.

Az mfor.hu ezúttal megpróbált annak utánajárni, hogy mekkora pénzforgalmi hiánnyal is zárhat idén a költségvetés. Már csak azért is, mert a novemberi hó végi halmozott deficit 250 milliárd forinttal alacsonyabb a törvényi előirányzatnál, így jócskán maradna mozgástér a költekezésre. Ennyire viszont nem egyszerű a helyzet. 

Először is érdemes összeszedni, amit tudni lehet és kell:

  • A költségvetési törvény többedik módosítását követően a pénzforgalmi hiány az idei évben 1125,2 milliárd forint.
  • Az október havi kumulált hiány 887,3 milliárd forint volt.
  • A november havi kumulált hiány 876,3 milliárd forint volt.

Mennyi lehet az idei pénzforgalmi hiány?

Mivel a kalkulációnkhoz szükség lenne a novemberi bevételi és kiadási főszámokra, melyek egyelőre még nem állnak rendelkezésre, hiszen ezt az NGM a megújított gyorstájékoztatójában már nem közli, visszanyúlunk az októberi adatokhoz. Ez lesz a kiinduló pontunk.

Október végén tehát:

  • 887,3 milliárd forint volt a kumulált hiány,
  • 12 639,9 milliárd forint volt a kumulált bevétel és
  • 13 527,6 milliárd forint volt a kumulált kiadás.

Ezekből készítünk kivetítést a hátralévő időszakra. A bevételi és kiadási főszámok esetében az ebben az időszakban jelentkező számok elmúlt három éves átlagát feltélezzük novemberre és decemberre. Ám, mivel az idei évben a bevételek a korábbi évekhez képest egyenletesebben folytak be havi szinten, a kiadások pedig jóval magasabb szinten alakultak, a tavalyi évhez viszonyítva számoltunk még egy átlagos differenciát is mindkét főszám esetében. Ez alapján a bevételek október végéig átlagosan 108,7 milliárd forinttal, a kiadások pedig 131,6 milliárd forinttal voltak magasabbak havonta a tavalyinál. Így tehát az október végi állapothoz a kéthavi átlagos számokat és az idei év vonatkozásában meghatározott átlagos differenciát is hozzáadjuk, hogy megkapjuk a kumulált adatokat december végére.

Ez alapján arra jutottunk, hogy ha minden jól megy, még a kormányt is meglepheti az idei hiány, hiszen 941,7 milliárd forintos pénzforgalmi deficittel zárhat a költségvetés, ami 183,5 milliárd forinttal kisebb a törvényben foglaltnál.

A kecske is jól lakott és a káposzta is megmaradt!

Ám még mindig nem értünk a dolog végére, hiszen az utolsó két hónapban egyszeri tételek is befolyásolhatják majd a hiány alakulását. Egyrészt bevételi oldalon a közel 100 milliárd forintos frekvenciahasználatból származó bevétel, amit novemberre már elszámolt az NGM, másrészt pedig jelentős egyszeri kiadások is lehetnek:

  • a takarékszövetkezeti alapnak elszámolt 135 milliárd forint,
  • az MVM feltőkésítése 70 milliárd forinttal és
  • a Mol számára egy 35 milliárd forintos visszatérítés.

Ez összesen 240 milliárd forintot tesz ki. Az általunk becsült bevételi és kiadási adatokkal eredményként kapott éves 941,7 milliárd forintos pénzforgalmi hiányt tehát a fenti egy bevételi és három kiadási tétellel kell még módosítanunk. Utóbbiak esetében azzal a feltételezéssel élünk, hogy mindegyiket idén decemberre számolják majd el. Így pedig 1081,7 milliárd forintos kumulált éves pénzforgalmi hiányt kapunk, ami 43,5 milliárd forinttal kisebb is a költségvetési törvényben foglalt deficitnél.

Vagyis kalkulációnk szerint az egyszeri kiadások mellett is lehet még keret némi költekezésre. Márpedig az elmúlt napok nyilatkozatai alapján a devizahitelesek problémájának megoldására akár még az idén sor kerülhet, ráadásul mint azt tudjuk, az állam minimális terhet szeretne ezzel kapcsolatban magára vállalni. Tehát az a 43,5 milliárd forint még akár elég is lehet. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!