6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Háromszáz éve, 1717. május 13-án született Mária Terézia Habsburg-házi főhercegnő, magyar és cseh királynő, német-római császárné. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának portréja.

Maria Terézia Walburga Amália Krisztina főhercegnő III. Károly (német-római császárként VI. Károly) második gyermeke volt. Bátyja még csecsemőként meghalt, így születésekor ő lett a trónörökös. A császár sokáig reménykedett abban, hogy születik még egy fia, ezért a kis Treslt (ahogyan lányát becézte) nem neveltette uralkodónak. Tanult matematikát, történelmet, táncot, zenét, sőt lövészetet is, de igazán a nyelvtanulásban jeleskedett: családtagjaival franciául társalgott, a német mellett jól beszélt latinul, olaszul, spanyolul is. A fiatal lány a bécsi udvarban ismerte meg a nála kilenc ével idősebb Lotharingiai Ferencet, akihez 1736-ban feleségül ment. A frigy sikeresnek bizonyult, mert a korban, de különösen a Habsburg-családban szokatlan módon szerelmi házasságot kötöttek, Ferenc lotaringiai trónigényéről mondott le, hogy elvehesse feleségül. A két évtizedig tartó házasságból tizenhat gyermek született, közülük II. József és II. Lipót uralkodó lett, a tizenötödik a tragikus sorsú francia királyné, Marie Antoinette volt.
 
Mária Terézia Meytens festményén
   
III. Károly 1740-ben halt meg, de lánya trónját - a birodalmon belül - nem fenyegette veszély. A dinasztia tagjai már 1703-ban szerződést kötöttek a trónöröklés rendjéről az örökös tartományokban, az 1713-ban nyilvánosságra hozott Pragmatica Sanctióra a magyar rendek 1723-ban bólintottak rá. A vetélytárs Franciaország, Spanyolország és a bajor választófejedelem azonban nem ismerte el Mária Terézia jogait, s amikor 1740-ben II. Frigyes porosz király elfoglalta Sziléziát, megkezdődött a nyolc évig tartó osztrák örökösödési háború. A fiatal uralkodónő, akit 1741 nyarán koronáztak magyar királynővé, a szeptemberi diétán a magyar rendek segítségét kérte. A hatás kedvéért gyászruhában, a csecsemő II. Józseffel a karján lépett eléjük (a legenda szerint bele is csípett a kisdedbe, hogy az sírva fakadjon), a magyar rendek "életüket és vérüket" ajánlották fel neki, bár a rossz nyelvek szerint hozzátették, hogy a zabunkat nem. A hálás királynő később visszacsatolta Magyarországhoz a Partiumot és a Délvidéket, továbbá biztosította a nemesi föld adómentességét.
   
Mária Teréziának sikerült megtartania örökségét, 1745-ben kicsikarta férje német-római császárrá választását. Császárné lett, társuralkodóként a birodalom tényleges irányítása az ő kezében volt. A felvilágosult abszolutizmus jegyében bölcsességgel és kitűnő gyakorlati érzékkel kormányzott, céljai eléréséhez nem egyszer női mivoltát is latba vetette. Kiváló tanácsadókkal és politikusokkal vette magát körül, a szervezeti reformok révén erősítette meg nagyhatalmi helyzetét. Szilézia visszaszerzése érdekében 1756-ban szövetségeseivel megtámadta Poroszországot. Az összecsapás végül négy földrészre kiterjedő háborúvá, a 18. század legnagyobb katonai konfliktusává terebélyesedett, és a status quo rögzítésével ért véget.
   
A királynő Magyarországot érintő legfontosabb intézkedéseit rendeleti úton hajtotta végre, mert a pozsonyi diéta több alkalommal sem szavazta meg adóemeléseit. 1754-ben kiadta - magyar szempontból rendkívül hátrányos - vámrendeletét, amelynek legfőbb célja az osztrák és a cseh könnyűipar védelme, a magyar nemesség adómentessége miatt elmaradó jövedelem pótlása, illetve az olcsó magyar nyersanyag és élelmiszer birodalmon belül tartása volt. A kettős vámhatár egyike a birodalom határán húzódott, kizárva a külföldi iparcikkeket, a másik - az alacsonyabb szintű - Magyarországot vágta el az örökös tartományoktól. A rendelet felszámolta a belső vámokat a Lajtán túli területek között, és az állam kizárólagos jogává tette a vámszedést. 1760-ban döntött a Magyar Testőrség felállításáról is. 
 
A hatalmas jobbágyterhek miatt Mária Terézia idején több jobbágyfelkelés (például: 1765–66. között a Dunántúlon) bontakozott ki. Miután a jobbágykérdés rendezését a magyar rendi országgyűlés elutasította, a királynő e kérdést rendeleti úton szabályozta. Ezt a rendeletet 1767-ben adták ki, melynek urbárium vagy úrbéri pátens volt a neve. Ebben részletesen az uralkodónő a földesurakkal szemben akarta megvédeni a jobbágyokat, illetve azok adózóképességét. Szabályozta a jobbágyok terheit, jogait és a jobbágytelek nagyságát. Minden jobbágy egy egész telek után heti egy nap igás vagy két nap gyalogrobottal (ingyenmunka) tartozott földesurának. A pénzadót teleknagyságtól függetlenül 1 forintban határozták meg. A robot mellett a termés egytizedét kitevő kilencedet is be kellett szolgáltatni a gabonából, borból, lenből, kenderből, valamint a méhkasok és bárányok után. Ezen felül bizonyos földesúri kiváltságokat évente egy-két napra átengedtek a jobbágyoknak, és a telekhatárokat rögzítették. Az urbáriumrendelet könnyített ugyan a jobbágyok helyzetén a nyugati területeken, de például az Alföldön nehezítette a megélhetést.
 
Az 1777-ben hozott Ratio Educationis rendelete porosz mintára egységessé szervezte a magyar közoktatást.
 
 
   
Mária Teréziát mélységesen megrendítette férje 1765-ben bekövetkezett halála, ezt követően csak gyászruhát hordott, és visszavonult a társasági élettől. Fiát, II. Józsefet vette maga mellé társuralkodónak, de nézetkülönbségeik támadtak, mert a császárné nem tudta elfogadni fia reformeszméit, különösen a vallási tolerancia gondolatát. Irányításával gyermekei (kivéve kedvenc lánya, Mária Krisztina) a dinasztia érdekeinek megfelelően házasodtak, ezért nevezték "Európa anyósának". 1778-1779-ben egészsége megromlott, köhögési rohamok gyötörték, egy megfázás után már nem épült fel. Élete 1780. november 29-én ért véget Bécsben, teste a Habsburgok hagyományos temetkezési helyén, a Kapucinusok kriptájában nyugszik férje oldalán. Bécs belvárosának egyik legszebb terét róla nevezték el, itt állították fel szobrát is, Budapesten a Terézváros őrzi nevét, Szabadka hivatalos neve Maria-Theresiapolis volt 1779 és 1845 között.
 
MTI - wikipedia

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!