3p

A magas japán széndioxid-kibocsátás nagy üzletet jelent a japán kereskedőházaknak, amelyek nagy erőfeszítéseket tesznek kibocsátási jogosítványok felvásárlására és "tiszta" energiaipari beruházási lehetőségek felkutatására külföldön.

A kiotói protokollban lefektetett követelmények betartása a legnagyobb emissziós jogosítvány felvásárlóvá teszi Japánt az ázsiai térségben. A kormány kimutatásai szerint Japán CO2-kibocsátása az 1990-es szintet 8,3 százalékkal haladta meg 2004 márciusára, holott a kiotói protokoll a kibocsátás 6 százalékos csökkentését írja elő 2008-2012-ig. A növekedés a biztonsági szempontok miatt végrehajtott atomerőmű-leállítások miatt következett be, mivel a kiesett áramtermelést fosszilis energiahordozók felhasználásával kellett pótolni.

Elemzők szerint az is hozzájárul a célszámok teljesítésének elmulasztásához, hogy az EU-val ellentétben a japán kormány nem fektetett le kötelező határértékeket a vállalatok számára, hanem kizárólag önkéntes alkalmazkodásukra támaszkodik. Európában például Spanyolország és Görögország növelte CO2 kibocsátását az 1990-es szinthez képest, de a kormány kötelező keretszámokat fektetett le az energia- és a termelőipari vállalatok számára - írja az MTI.

A Mitsubishi Corp., a legnagyobb japán kereskedőház és a kanadai Natsource LLC CO2-jogosítványokkal kereskedő brókercég, a Mizuho Securities Co., valamint a harmadik legnagyobb japán kereskedőház, a Mizuho Securities Co. részvételével megalakított közös vállalat, a Natsource Japan a széndioxid kibocsátási jogosítványokkal folytatott kereskedelem felfuttatását tűzte ki célul.

A második legnagyobb kereskedőház, a Mitsui & Co. számításai szerint az országnak akár 800 millió tonnányi kibocsátási jogosítványt is fel kell majd vásárolnia 2008 és 2012 között, azaz évente 160 millió tonnát. Ez lényegesen meghaladja a kormány által előirányzott évi 20 millió tonnát, ami a kibocsátási csökkentés 1,6 százalékának felelne meg.

A Mitsui és riválisa a Marubeni Corp., valamint a Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) és a J-Power energiaipari vállalatok közvetlen befektetéseket hajtanak végre a CDM (clean development mechanism) kibocsátási jogosítvány kiváltási rendszer keretében külföldön, a fejlődő országokban. A TEPCO egymagában felelős a japán CO2 kibocsátás mintegy tizedéért. Az otthoni kibocsátás-csökkentő beruházások magas költsége miatt ezt tartják kifizetődő megoldásnak. Meglehetősen ambiciózus tervei szerint kibocsátását 2010-re a cég az 1990-es szinthez képest 20 százalékkal kívánja csökkenteni.

Amennyiben a beruházásokat az ENSZ Certified Emission Reductions (CERs) bizottsága elfogadja, azok évi 17,7 millió tonna CO2-vel járulnak hozzá Japán kibocsátási keretéhez, illetve ennyivel növelik a japán vállalatok által szabadon értékesíthető kibocsátási jogosítványok összértékét.

A kibocsátási jogosítványok árfolyama jelenleg 6-7 eurón áll tonnánként, ami lényegesen kevesebb az európai emissziós jogosítvány kereskedelmi rendszerben kialakult 23 eurós árfolyamnál. Az európai árfolyamok éppen a vállalatokra leosztott kötelező keretszámok miatt szöktek fel.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!