4p

A használt étolaj környezetkímélő leadása májustól összeköthető egy egyszerű tankolással, ősztől már mintegy 150 Mol-kútnál. A begyűjtött használt sütőolajból bioüzemanyag készül.

A használt háztartási olaj környezetkímélő begyűjtésére eddig nem volt igazán jó megoldás, ezért úgy döntöttünk, hogy elindítjuk a "Kisütöttük: ide vele!" című kampányunkat, az első körben 100 kútnál. Tárolótartályokat helyeztünk el, lehetővé téve a lakosság számára a használt sütőolaj környezetbarát elhelyezését. A májusban kezdődő akció sikerét mutatja, hogy 13 hét alatt közel tízezer háztatás csatlakozott, és valamivel több mint kilenc tonna használt sütőolaj gyűlt össze. A kedvező tapasztalatok fényében szeptembertől 150-re bővítjük a kampányban részt vevő benzinkutak számát - magyarázta a Mol kommunikációs igazgatója.

Pánczél Andrea szerint egyelőre korai megbecsülni, hogy milyen mennyiségre futhat fel a gyűjtés, mindenesetre már most vizsgálják annak lehetőségét, hogy a MOL-csoport más országokban is elindítsa a kezdeményezést.

A benzinkutak mint gyűjtőhelyek nagy előnye, hogy közel vannak a lakóhelyhez, és könnyen megközelíthetőek. Az akció részeként ajándékba adunk egy újrahasznosított műanyagból készült gyűjtőflakont, amellyel kényelmesen, csöpögésmentesen gyűjthető a használt olaj - részletezte.

A kutakról az olajat a Biofilter Kft. gyűjti össze, majd tisztítást követően eljuttatja a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol a használt olajból bioüzemanyagot állítanak elő. Ezt később biokomponensként dízel üzemanyagokhoz keverik a Mol finomítóiban. A használt olajból készülő bioüzemanyag a lehető legkörnyezetkímélőbb, hiszen nem kell repcét vagy más növényt termeszteni az olaj kinyeréséhez, hanem mint újrahasznosított hulladék az már eleve adott.

A civilek szerint jó a kezdeményezés

Graczka Sylvia, a Humusz alelnöke szerint összességében előremutató a Mol kezdeményezése, mivel kényelmes lehetőséget teremt a kismennyiségű fáradt olaj szelektív gyűjtésére, ami újdonságnak számít.

Eddig az ember a hulladékudvarokba vihette az olaját, vagy ha egy társasház összeállt, elszállíttathatták a Biofilter Kft.-vel. Esetenként az önkormányzatok is szerveztek veszélyeshulladék-gyűjtő akciókat, de alapvetően nem működött a rendszer, azaz nem létezett állandóan hozzáférhető és környezettudatos módja az olajtól való megszabadulásnak. A Mol-kutak ezzel szemben eléggé kiterjedt hálózatot alkotnak, így kényelmesen megoldható az olaj szelektív leadása - közölte.

A legtöbb háztartásban az a gyakorlat, hogy a vécébe öntik az elhasznált olajat, vagy a szemétbe kerül. Ez igen káros, hiszen a csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza, a háztartási szemétbe öntve pedig nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban. Ha pedig a sütőolaj gondatlanságból vagy szándékosan az élővizekbe jut, a víz felszínén úszó olajréteg meggátolja az oxigénfelvételt, és elpusztítja a vízi élőlényeket. Mint a Mol felhívja a figyelmet, egyetlen csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is beszennyezhet.

Felmerülhet a kérdés: miért nem ad pénzt a Mol az értékes másodnyersanyagnak számító fáradt olajért, hasonlóan a papír- vagy fémgyűjtéshez? A zöldszervezet alelnöke szerint nem biztos, hogy a pénz jó megoldás lenne: ha ugyanis túl magas az ár, az gerjeszthetné a fogyasztást, ha pedig túl alacsony, az rossz irányba terelné a közszemléletet, hiszen azt sugallná, hogy ilyen csekély értéke van az olajnak.

A Humusz úgy gondolja, hogy a legjobb megoldást a szelektív gyűjtés házhoz menő modellje jelentené, hiszen nyugat-európai statisztikák alapján bebizonyosodott, hogy a módszer révén akár 40-60 százalékra is fel lehet tornászni a gyűjtési arányt (Magyarországon ez ma 14-15 százalék körül van).

Információink szerint az államtitkárság jövőre bevezetné a házhoz menő gyűjtést, miközben fennmaradnának a gyűjtőszigetek is. Ezt jó döntésnek tartjuk, hiszen az európai tapasztalatok szerint a szigetes gyűjtéssel önmagában csak 30 százalék körüli szintre lehet felvinni a szelektív gyűjtés arányát, és ehhez is több százmillió forintos kampányok kellenének. A házhoz menő gyűjtés tehát jó irány, úgy tudjuk azonban, hogy ez továbbra sem terjedne ki az olajra - mondta a Humusz alelnöke.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!