4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon néhány épületre már kértek úgynevezett energiatanúsítványt, amely megmutatja, hogy - a mosógépek, hűtőszekrények besorolásához hasonlóan - milyen "energiaosztályba" tartozik az adott lakás- vagy irodai célokra használható ingatlan - bár ez elvileg csak 2009-től kötelező. Az épületenergetikai auditnak is nevezett felmérések alapján ki lehet dolgozni a felújítási terveket, amikhez egyre inkább banki hiteleket is fel lehet venni. Mfor.hu háttér.

Sokat fogyaszt (Mfor-montázs)

Itthon már több mint száz épület esetében végezték el azt a felmérést, amely megmutatja, mennyire gazdaságosan használja fel az energiát egy-egy ingatlan.

Az energiatanúsítványnak vagy energetikai auditnak is nevezett dokumentum már most alapja kellene hogy legyen minden épületkorszerűsítésnek, mondta el sajtótájékoztatóján Dr. Magyar Zoltán, az Építéstudományi Egyesület alelnöke, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karának tanszékvezetője. Szerinte ugyanis az épületek energetikai rendszerének elemei kölcsönösen hatnak egymásra, így nem is biztos, hogy egy-egy részterület "egyedi" renoválásával el lehet érni a kívánt célt, azaz a hatékonyabb energiafelhasználást.

A hitelhez már kell az audit


A felmérés elvégzése után ráadásul különböző terveket lehet készíteni a kivitelezésre is: az ingatlan tulajdonosai megversenyeztethetik a felújítási ajánlatokat, amelyek révén mondjuk az "E" energiosztályból a "C"-be vagy a "B"-be kerülhetnek.

Dr. Magyar Zoltán hozzátette, hogy jelenleg az épületfelújítások többségénél nem végeznek ilyen energetikai auditokat, bár ez nem is kötelező, csak a jövő évtől lesz az. Egy energetikai audit költsége egy lakóépület esetében széles skálán mozog, de leginkább a nagyobb társasházak jönnek ki jól a dologból: esetükben lakásonként akár ötezer forintra is lemehet az összeg. A lakásfelújítási pályázatoknál az audit költségét be lehet építeni az önrészbe.

Vannak egyébként olyan esetek, amikor a felmérés elvégzése már most is kötelező, például hitelfelvételnél. Kérdésünkre az OTP Banknál elmondták, hogy a pénzintézet nyújt úgynevezett Panel Plusz hitelt, amihez új feltétel az energiatakarékossági tanúsítvány megléte. A bank egyébként kiemelten kezeli a társasház-felújítási hitelkérelmeket.

Az OTP Bank bekapcsolódott az MFB által meghirdetett "Sikeres Magyarországért" Lakossági Energiatakarékossági Hitelprogramba. Az ennek keretében igénybe vehető hitel lehetőséget biztosít a társasházak és a lakásszövetkezetek számára, hogy kedvezményes kamatozás mellett vegyenek igénybe hitelt az 1994 előtt, hagyományos technológiával épült lakóingatlanok energiamegtakarítást eredményező utólagos hőszigetelésére, nyílászáróinak cseréjére, a meglévő fűtési, illetve melegvíz-ellátási berendezéseinek korszerűsítésére, továbbá a hagyományos energiahordozók megújuló energiaforrásokkal való helyettesítésére.

Le vagyunk maradva


Ennek ellenére a területen tevékenykedő vállalkozások nem teljesen elégedettek. Muzamel Ákos, az Élő Energia Kft. ügyvezetője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy legtöbbször saját erőből kénytelenek finanszírozni beruházásaikat, mert partnereik nehezen kapnak hitelt. Szerinte ennek oka az, hogy a bankoknál nincsenek olyan szakemberek, akik tisztában lennének azzal, mikorra térül meg egy megújuló energiát alkalmazó beruházás. Dr. Magyar Zoltán ehhez hozzátette, hogy azért tapasztalható némi változás, hiszen a bankoknak is érdeke, hogy kihelyezzék tőkéjüket.

Az energiafelhasználás felmérésekor pedig általában kiderül, érdemes-e valamilyen formában a megújuló energiaforrásokat is bevetni. Dr. Magyar Zoltán úgy fogalmazott, hogy sokszor megéri egy jól működő, de régi rendszert lecserélni, mert a rendszerek "kölcsönhatása" miatt így a leggazdaságosabb.

Ádám Béla, az Építéstudományi Egyesület szakembere ehhez hozzátette, hogy például egy fűtési rendszer átállítása a föld melegét felhasználó geotermikus energiára 8-10 év alatt megtérül, ha a mai gázárakat vesszük alapul.

Magyarország elmaradásai azonban szembetűnőek. Míg itthon 2007 végére körülbelül 700 olyan hőszivattyút helyeztek üzembe, amely a földhőt hasznosítja, addig Csehországban ez a szám eléri az 1600-at. Nyugat-Európához képest pedig szinte kereken százszoros a lemaradásunk, mondta Ádám Béla.

Ennek igazi oka, hogy itthon még mindig támogatja az állam a gáz árát, ami nem teszi érdekeltté az embereket az alternatív lehetőségek keresésében.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!