5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sólyom László visszaküldte a Balaton-törvényt, az államfő lépését többen kifogásolták, azon a címen, hogy ezzel közel százmilliárd forintnyi fejlesztést kell ideiglenesen felfüggeszteni. Mások a beruházásoknál fontosabbnak tartják a környezet védelmét. Mfor.hu háttér.

Beruházásokat, de nem minden áron (Mfor-montázs)

Nem kellene korlátozás nélkül belterületbe vonni azokat a területeket a balatoni üdülőkörzetben, amelyeken hiányzik a megfelelő csatornahálózat a balatoni üdülőkörzetben – érvelt Sólyom László a Balaton-törvény kapcsán, amelyet megfontolásra visszaküldött az Országgyűlésnek.

Bár a honatyák júniusban nagy többséggel elfogadták a Balaton-törvényt, az államfő kifogásolta azt is, hogy a joganyag lehetővé tenné a partinak és partközelinek nem minősülő településeken az építési engedélyek kiadását akkor is, ha hiányzik a szennyvízcsatorna-hálózat és megfelelő kapacitású tisztítómű.

Sólyom László arra hivatkozott, hogy a balatoni üdülőkörzet, mint kiemelt térség, szerves környezeti, természeti egységet képez, és határainak megállapításakor a jogalkotónak tekintettel kell lenni a környezet- és természetvédelmi célokra, mindenekelőtt a tónak és élővilágának védelmére. Ebben pedig mind a tóparti, mind a parttól távolabb eső sávba tartozó településeknek szerepük van, tette hozzá a köztársasági elnök. A köztársasági elnök döntése ugyanakkor sokkal inkább a háttértelepüléseket érinti, hiszen a parti településeken az infrastruktúra már kiépült, mutatott rá Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke.

A házelnöknek címzett levelében az államfő a fentieken kívül hangsúlyozta: véleménye szerint az államnak segítenie kell, hogy ne kerüljenek hátrányos helyzetbe azok a települések, amelyekre a Balaton viszonylagos közelsége miatt anélkül hárulnak többletterhek a környezetvédelem terén, hogy közvetlenül részesülnének a tó közelségének idegenforgalmi előnyeiből.

Bánkódhatnak a fejlesztők 

Nem mindenki fogadta kitörő örömmel az államfő bejelentését. Többek szerint mintegy 100 milliárd forint értékű beruházás megindítása csúszhat el a Balatonnál, miután közel félszáz, a tó kiemelt üdülőkörzetébe tartozó háttértelepülésen nem lehet jogerős építési engedélyt kiadni, amíg a törvényt ki nem hirdetik.
A tervezett, mintegy 800 Balaton-környéki fejlesztésből körülbelül egyharmad esik azokra a településekre, illetve azok határára, ahol a csatornahálózatot nem, vagy csupán részben építették ki.

178 Balaton környéki település közül jelenleg 112 nem rendelkezik szennyvízhálózattal, igaz további 23-ban tervezik, a dél-balatoni fejlesztési program keretében.

Suchman Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke üdvözölte, hogy az államfő érzékeny a környezetvédelmi kérdéseket illetően, ugyanakkor kompromisszumot javasolt a természet védelme és a fenntartható fejlődés kiegyensúlyozása érdekében.

Javaslata alapján a kormánynak kötelezni kellene magát arra, hogy 4-5 év alatt megoldja a szennyvíz elvezetését, a fejlesztők pedig amint lehet, csatlakoznak a hálózathoz, anélkül, hogy le kellene állítani a beruházási munkálatokat.

"Tekintve, hogy 60 nap áll a honatyák rendelkezésére, hogy módosítsák a jogszabályt, ez nem fogja számottevően megakadályozni a fejlesztéseket" – mondta el az mfor.hu-nak Suchman Tamás.

Fontosabbak a természeti kincsek 

Többen azonban korántsem ennyire optimisták. A kétkedők szerint mintegy 100 milliárd forint értékű beruházás megindítása csúszhat el a Balatonnál, miután közel félszáz, a tó kiemelt üdülőkörzetébe tartozó háttértelepülésen nem lehet jogerős építési engedélyt kiadni, amíg a törvényt ki nem hirdetik.

A legkritikusabb helyzet talán a nyugat-balatoni térségben, Vonyarcvashegy, Balatongyörök, Balatonederics és Lesencefalu körzetében és a Káli-medencében alakult ki. A két említett kistérségben közel 600 hektárnyi területet szeretnének belterületbe vonni, miután magyar, ír, olasz, spanyol és izraeli befektetők különböző, döntően turisztikai beruházások megvalósítását tervezik a térségben. Épülne itt üdülőfalu, nyári bobpálya, lovarda és szálloda is, a projektek értéke megközelíti a 40-45 milliárd forintot.

Csordás Péter, a kistérség beruházási ügyekben illetékes munkatársa szerint eddig a törvény várható módosítása miatt nem mertek lépni, s a befektetőket azzal hitegették, hogy a nyáron már felgyorsulhatnak a fejlesztések. Van olyan program, ahol már a tervek is elkészültek, sőt a jövő nyárra már a vendégeket is szervezik. Ha a nagyberuházások megvalósulnának, a befolyó adóbevételekből a csekély saját erővel rendelkező önkormányzatok képesek lehetnének a csatornázási program felgyorsítására is.

Nem biztos azonban, hogy valamennyi beruházó megvárja, míg a törvény hatályossá válik. Más településeken pedig hiányzik a forrás ahhoz, hogy igazodjanak a környezetvédelmi előírásokhoz.

Kecskés Gábor, Ságvár polgármestere elmondta: a törvény kihirdetéséig sem a térségbe tervezett golfpálya, sem az üdülőfalu, sem pedig a logisztikai központ felépítéséhez nem lehet hozzákezdeni. Ezek egyenként is milliárdos beruházások.

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!