3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közszférában augusztusban a nettó átlagbér 134 843 forint volt, ami 8,3 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. Az 1,3 százalékos inflációval párosítva pedig rekord reálbérnövekedést mutatnak a számok.

A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli statisztikája szerint a nemzetgazdaság átlagában a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások dolgozói körében 147 275 forint volt az átlagos nettó fizetés augusztusban. Mivel ebben a hónapban 1,3 százalékos volt az infláció mértéke, ez azt eredményezte, hogy 4,8 százalékkal ért többet a fizetés a nyolcadik hónapban. Ez pedig azt is jelenti egyben, hogy legutóbb ilyen mértékű értéknövekedésre 2011 decemberében volt példa, amikor is kereken 7 százalékkal ért többet a hazavitt összeg az egy évvel korábbi időszakhoz képest.

A versenyszférában egyébként ennél szerényebb, 4,1 százalékos reálszintű növekedés következett be, itt a nettó átlagkereset 153,4 ezer forint volt, ami ugyan majdnem 4000-rel alacsonyabb a júliusinál, a tavaly augusztusi nettónál még így is közel 8000-rel magasabb összeget jelentett. A teljes közszférában átlagosan 134,5 ezer forintot vihettek haza a dolgozók, 10 ezerrel többet, mint egy évvel ezelőtt - ennek oka az egészségügyi bérrendezés. És bár ez tartalmazza a közfoglalkoztatottak átlagnál jóval alacsonyabb fizetését is, reálszinten több mint 3,5 éve nem látott mértékben növekedett a nettó bér értéke. Legutóbb a mostani 6,6 százaléknál 2010 márciusában nőtt a reálbér: 16 százalékkal.

Stagnált az alkalmazottak száma

Ami az alkalmazottak számát illeti, nemzetgazdasági szinten a júliusi szinten stagnált a legalább öt főnél többet foglalkoztató vállalkozásoknál dolgozók száma: 2,722 milliót közölt a KSH, ami 20 ezerrel magasabb az egy évvel korábbinál.

Jellemzően a munkaerőpiacon dolgozók, foglalkoztatottak számának növekedése kiváltójaként a nagyarányú közfoglalkoztatást szokták említeni, az összefüggés pedig ebben a statisztikában is visszaköszön. Az alkalmazottak száma a nemzetgazdaságban stagnált, akárcsak lényegében a közmunkások száma is. Utóbbiak ugyanis 146 900-an voltak a júliusi 148 ezer után.

A versenyszférában továbbra is zsugorodik az alkalmazottak száma: a júliusi 1,83 millió után augusztusra 1,827 milliót közölt a statisztikai hivatal, ami közel 5000 fővel kevesebb a 2012 augusztusi szintnél is. Az éven belüli lefutásokat tekintve egyébként az év hátralévő részében már nem várható az alkalmazottak számának növekedése, esetleg a trendforduló, mely végre elhozná a létszámbővülést éves bázison. Rendre ugyanis a korábbi években augusztusban éri el a létszám az éven belüli csúcsát, az őszi-téli hónapok pedig csökkenő számokat produkálnak.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!