4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az év első hónapjában jelentős mértékben esett vissza a hazánkban dolgozók száma, a munkáért ugyanakkor több, mint tízezer forinttal alacsonyabb bruttó bért fizettek. Mfor.hu-háttér.

Visszaesett a foglalkoztatottak száma

2012 januárjában a KSH legfrissebb közlése szerint 2,582 millióan dolgoztak hazánkban, ami előző hónaphoz képest 81 100 fővel, előző év azonos időszakához képest pedig 39 100-zal kevesebb. Ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a csökkenéshez szezonalitás is hozzájárulhat, hiszen egy évvel ezelőtt 74 ezerrel, két évvel korábban decemberről januárra 19 ezerrel esett vissza a létszám, az ezt megelőző évváltáskor viszont pár ezres emelkedésről adott számot a statisztikai hivatal. Igaz, tavaly a közszféra 63 ezres leépítése mellett a magánszféra foglalkoztatottsága mindössze 6 ezer fővel csökkent.  Most viszont ez utóbbi is jelentősen nőtt.

Ha az egyes szférákat vizsgáljuk, akkor idén januárban havi és éves szinten is több tízezerrel esett vissza az alkalmazottak létszáma: a közszférában előző hónaphoz képest 46 200-zal 679 600-ra esett vissza, melyhez legnagyobb mértékben a fizikai dolgozók számának 43 900-as csökkenése járult hozzá, előző év azonos időszakához képest viszont "csak" 13 ezres a létszámcsökkenés. A versenyszférában viszont, ahogy az a grafikonunkon is látszik, a lassuló ütemű létszámbővülés zuhanásba fordult át, és decemberhez képest 32 300-zal, előző évhez képest pedig 31 900-zal kevesebb a szférában dolgozó 1,799 millió fő.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a friss adatok arra utalnak, hogy "egyes foglalkoztatók csak a létszám csökkentésével tudták kigazdálkodni a minimálbér és az elvárt bérek növelését, a létszám leginkább, több mint 10 százalékkal az építőiparban csökkent. Feltételezhető, hogy a bérköltségek növekedését egyes ágazatokban a szürke, illetve feketefoglalkoztatás növelésével igyekeztek tompítani".

Csökkenő januári fizetések

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a bruttó átlagkeresetek 4,3 százalékkal emelkedtek előző év azonos időszakához képest, ami a minimálbér 19 százalékos emelésének is köszönhető, sőt 2010 januárja óta 13 ezer forintos emelkedést tapasztalhattak a dolgozók nemzetgazdasági szinten. Valójában azonban, ha megnézzük, hogy előző hónaphoz képest hogyan alakultak a jövedelmek, akkor 5,5 százalékos csökkenést lehetett tapasztalni - 231 800 forint után 219 100 forint lett a bruttó átlagbér.

Az adó- és inflációváltozások miatt viszont a nettó keresetek ennél még nagyobb mértékben, 7,1 százalékkal estek vissza 2012 első hónapjában, hiszen míg 2011 decemberében 152 300 forintot vittek haza átlagosan a dolgozók, januárban már csak 141 600 forintot tudtak a házi költségvetésbe beletenni. A versenyszféra nettó átlagkeresete 8,1 százalékkal, a közszféráé pedig csak 3,7 százalékkal mérséklődött. Előbbinél 145 100, utóbbinál pedig 134 200 volt a januári nettó.

Bérváltozások tekintetében egyébként a közszférában dolgozó fizikai alkalmazottak járhattak jobban, az ő bruttó bérük ugyanis közel 14 ezer forinttal 146 700-ra emelkedett januárban, ezzel szemben a versenyszféra alkalmazottai közel 2 ezerrel kerestek kevesebbet, mint tavaly decemberben.

A szellemi foglalkoztatottak mindkét szférában csökkenő bruttókkal találkoztak: a közszférában 16 900 forinttal 225 400-ra, a versenyszférában pedig ennél nagyobb mértékben, 38 300 forinttal 330 300-ra esett vissza. Ez viszont azzal is magyarázható, hogy a decemberi bruttókat megdobták az év végi prémiumok és jutalékok. Ha viszont előző év azonos időszakával hasonlítjuk össze a bruttókat, akkor néhány százforintos emelkedésről lehet beszélni csak - gyakorlatilag stagnáltak a keresetek.

Suppan Gergely szerint viszont a béradatokat jelentős mértékben torzítja, hogy a tavalyi szja-csökkenés miatt a 2010-es bónuszok jelentős részét átvitték 2011 januárra, így a bázis is magas volt. A költségvetési szférában csupán 1,4 százalékkal nőttek a bruttó, illetve 0,3 százalékkal csökkentek a nettó bérek. Mivel a bérkompenzáció a napokban fejeződik be, a következő hónapokban a bérnövekedés gyorsulására lehet számítani.

Legrosszabbul a vendéglátás területén dolgozókat fizetik meg

Ha megnézzük az egyes ágatazokra jellemző átlagkereseteket, kiderül, hogy jóval az átlagbér alatt, átlagosan 137 ezerért dolgoznak a szálláshelyszolgáltatás, vendéglátás területén foglalkoztatottak. Nálunk kicsivel többért járnak munkába az adminisztráció területén dolgozók, az átlagos bruttó bérük 158 ezer forint. A magasan a legjobb fizetésért dolgoznak a pénzügy, biztosítás ágazatban: havi bruttó 439 ezer forint az átlagkereset, de nem panaszkodhatnak az információ és kommunikáció területén dolgozók sem, hiszen közel 391 ezret keresnek.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!