2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számos országban a populisták azt hangoztatták az utóbbi időben, hogy a bevándorlók mennyi munkahelyet vesznek el a helyiek elől. Pedig, ha tudnák, hogy a robotok és az automatizáció sokkal nagyobb veszélyt jelentenek.

A következő 15 évben nagyon sok brit fogja elveszteni a munkáját, egy most publikált előrejelzés szerint. A háttérben nem a brexit, vagy a kelet-európai bevándorlók állnak, hanem a robotizáció. A Deloitte könyvvizsgálócég, és a Reform nevű tanácsadó szervezet közös által készített kutatás szerint két területen, az alacsony szaktudást igénylő fizikai munkánál, illetve az adminisztrációs feladatoknál fognak tömegesen teret nyerni a következő évtizedben a robotok.

Ugyanakkor az élet minden területét érinthetik az automatizációs folyamatok, így például az oktatásban vagy éppen a rendfenntartóknál is nagyobb számú humán munkaerőt válthatnak fel gépek. A szakértők szerint csak a közszférában 850 ezer munkahelyet fognak a robotok átvenni. Ez nem csak nominálisan jelent meglehetősen magas számot, hanem arányaiban is igen jelentős lenne, hiszen jelenleg 5,3 millióan dolgoznak a brit közszférában.

Ilyen egy igazi Transformer

Az államigazgatás mellett a vállalatoknál is nagyon komoly munkaerőcsere lehet. A világ tíz legnagyobb munkaadójából háromnál már gőzerővel dolgoznak a humánerő kiváltásán. Óriási fejlesztések folynak, hogy a folyamatokat támogató szoftvereket hozzanak létre, illetve robotokat építsenek.

A lehetséges hatásokról megoszlik a szakértők véleménye. A munkaerő tömeges gépesítése rövid távon mindenképpen emelkedő munkanélküliséggel fog járni. Másrészről viszont komoly megtakarítást fog hozni a gépesítés, hiszen az idei bérköltséggel szemben 2030-ban a brit közszféra 17 milliárd fonttal kerül majd kevesebbe az adófizetőknek.

A probléma egyébkén nem egyedi, világszerte egyre több döntéshozó szembesül azzal, hogy a robotizáció új fejezetet nyit majd a munkaerőpiacon. A napokban Varga Mihály gazdasági miniszter egy szakmai rendezvényen arról beszélt, hogy a következő években a gyártási folyamat egyre inkább a digitalizációra épül, ennek hatása Magyarországon is megjelenik. Számítások szerint a mintegy 4 millió munkahelyből 350-400 ezer szűnhet meg a digitalizáció elterjedése miatt, a képzést pedig úgy kell megoldani, hogy a felszabaduló munkavállalók képesek legyenek más szakmában elhelyezkedni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!