3p

Szinte hihetetlen a különbség a 100 legnagyobb brit vállalat elsőszámú vezetőjének keresete és az átlagemberek jövedelme között. A cégvezérek ugyanis 183-szor magasabb jövedelemmel bírnak.

A High Pay Center nevű tanácsadó szervezet felmérése szerint nagyon elszakadt egymástól az átlagbér és a topmenedzserek javadalmazása. A kutatók szerint 2010 óta folyamatosan nyílik a fizetési olló. A FTSE 100 vállalat, vagyis a tőzsdén jegyzett legfontosabb társaságok vezérigazgatói átlagosan közel 5 millió fontot kaptak a múlt évi teljesítményük után. Négy évvel korábban ez az érték még csak 4,12 millió fontot tett ki, ami az akkori átlagbérnél 160-szorosa volt. Ezzel szemben 2014-ben már 183-szoros volt a különbség, számolt be a CNN.

Ráadásul az átlaghoz képest is voltak kiemelkedően magas jövedelemmel rendelkezők, így például Martin Sorrell a reklámiparban érdekelt WPP csoport első embere, akinek a bónuszokkal növelt jövedelme 43 millió fontot (18,9 milliárd forint !!!)) tett ki. Ha nem is ekkora, de igen magas volt a Royal Dutch Shell vezérigazgatójának, Ben Van Beuren (19 millió font, vagyis 8,4 milliárd forint) és a Relx vállalat elsőszámú vezetőjének, Erik Engstrom (16 millió font, vagyis 7 milliárd forint) a jövedelme is.

Cégvezetők, akik zsebre vághatják a fél világot - klikkeljen a képre galériánkért!

A vállalatvezetők jövedelme immár évek óta vitatéma, többször felmerült, hogy a versenyszférában dolgozók javadalmazását limitálni kellene. Ráadásul nem csak a populista szólamokra hajlamos politikusok, hanem gyakran gazdasági elemzők is így gondolkoznak. A felmérést készítő High Pay Center vezetője is annak a véleményének adott hangot, hogy ezek a fizetések már túllépnek az indokolt szinten, és ekkora pénzeknél már nincs akkora ösztönző hatása a magasabb fizetésnek, mint például egy átlagbérért dolgozó ember esetében.

Vannak ugyanakkor olyan szakértők is, akik szerint a vezető hozzáadott értéke kellene, hogy meghatározza a javadalmazását. Egyebek mellett az Adam Smith Institute vezetője, Kate Andrews is ezt az álláspontot képviseli. Példaként az Apple esetét hozta fel, amely gyakorlatilag csődben volt, amikor visszatért Steve Jobs, akinek a tevékenysége ismét a magasba repítette a vállalatot. Jobs vezetése alatt volt olyan időszak, amikor az Apple volt a világ legértékesebb tőzsdei vállalata. A szakértő érvként hozta fel, hogy a vállalatvezetők személyébe és javadalmazásába a részvényeseknek érdemi beleszólása van, így ha szerintük az igazgató nem éri meg a pénzét, el is tudják küldeni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!