3p

Miközben a munkavállalók arra hivatkoztak, hogy a jelenlegi minimálbér a létminimumot sem éri el, ezért a mostani 71,5 ezerről 80-ra kellene emelni, a munkaadók a gazdasági realitásokat hívták elő érvként az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén. Nem meglepő módon nem sikerült egyezségre jutni, így októberben folytatódhat a csata.

Megtolnák egy tízessel (Mfor-montázs)

Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) államtitkára elmondta: az alacsonyabb kereseti sávokban a vállalkozások lehetőleg annyival növeljék a kereseteket, amennyivel a megállapodás szerint a minimálbér is nő. Az alacsony kereseti sávokat nem számszerűsítik, azonban körülbelül a minimálbér kétszerese, vagy a kicsivel afeletti keresetűek tartoznának ebbe a kategóriába - jelezte Csizmár Gábor.

Az államtitkár megerősítette, hogy az eddigi gyakorlatnak megfelelően a kormányzati oldal tartja magát ahhoz, hogy az OÉT háromoldalú megállapodása esetén a megállapodás szerinti mértékűre emeli a kormányrendeletben szereplő országos minimálbért és a garantált bérminimumot (szakmunkás minimálbért). A kormány nem zárkózik el attól sem, hogy a béren kívüli juttatások fizetésével kapcsolatos OÉT-ajánlást tegyen - hangsúlyozta Csizmár Gábor.

Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke a tanácskozáson elmondta, hogy a munkavállalói oldal 2010. január elsejétől a minimálbér bruttó 80000 forintra emelését javasolja a jelenlegi bruttó 71500 forintról. A munkavállalók javaslata szerint a garantált bérminimum a legkisebb munkabér összegének 122 százaléka lenne.

Az MSZOSZ elnöke elmondta, hogy a munkavállalói oldal álláspontja szerint úgy kell meghatározni a minimálbért, hogy annak nettó értéke közelítsen az egy főre számított létminimum összegéhez, és tükrözze a méltányos bér uniós követelményét. Fontos továbbá, hogy a minimálbér reálértéke is növekedjen - hangsúlyozta Pataky Péter.

Nettó átlagkereseket (Forrás: KSH)

A munkáltatók álláspontja szerint ugyanakkor nem reális a munkavállalók bruttó 80000 forintos minimálbér-javaslata - mondta az oldal képviseletében Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.

Dávid Ferenc emlékeztetett: tavaly egy százalékos GDP-csökkenés mellett emelték 3,5 százalékkal, 69000-ről 71500 forintra a bruttó minimálbért. A munkavállalói oldal javaslata a minimálbér 80000 forintra emeléséről - 2010-re is 1 százalék körülire prognosztizált GDP-csökkenést mellett - több mint 10 százalékos emelést jelentene, és ez a jelenlegi gazdasági helyzetben nem reális.

Pataky Péter rámutatott: a jelenlegi 71500 forintos minimálbér nettója 59008 forint, miközben az egy főre számított létminimum 74000 forint. Máris elmaradás van tehát, és ha nem növelik a minimálbért, az szociális feszültségekhez vezethet.

A munkáltatói és a munkavállalói oldal ugyanakkor egyetértett a kormányjavaslat alapelvével, amely szerint 2010-től csak az alacsony kereseti sávokban növekedne a bruttó kereset. Mindkét oldal korrektnek nevezte a kormány előterjesztését. Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ)elnöke hozzátette: a differenciálás igényét értik, és szükség is van rá, de másként kell differenciálni.

A bérekről és a 2010-es költségvetés tervezetéről az október elsejei plenáris ülésen egyeztetnek tovább.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!