3p

Mérföldekkel jobb évet zárt tavaly a BKV az azt megelőzőhöz képest, hiszen rekordnyereséget könyvelhetett el.

A BKV 2015-ban 135,3 milliárdos nettó árbevételt ért el, ami 5 százalékkal magasabb az előző évinél, ez illetve egyéb bevételei (16 milliárd forint) fedezték 57,4 milliárdos anyagjellegű és 56,8 milliárdos személyi kiadásait, valamint az értékcsökkenést is.

Az árbevételek növekedése mellett a kiadások is emelkedtek. Az anyagjellegű ráfordítások 1 százalékkal nőttek, míg a személyi jellegűek 2 százalékkal emelkedtek.

Mindezek eredményeként üzemi szinten is jelentősen, 91 százalékkal növelte nyereségét a megelőző évihez képest, amit 2015-ben 5,8 milliárd forinton realizált a cég. Az adózási előtti eredmény 55,5 milliárd forint lett, ami az előző évinél mintegy 220 százalékkal volt magasabb. A nyereség nagyságát jól jelzi, hogy az elérhető beszámolók alapján egyszer nem ért el hasonlót, sőt érdemi pluszt is legutóbb 2002-ben sikerült összehoznia. 

A tavalyi növekedés azonban - mint az a kiegészítő mellékletből kiderül - egyszeri tényezőnek köszönhető.  2015. június 30-val az állam átvállalta a BKV Zrt. teljes hitelállományát és annak kapcsolódó kamatait, bankköltségeit, ami eredményeként mindösszesen 52,8 milliárd rendkívüli eredményként került kimutatásra.

A BKV javuló gazdálkodása azonban az egyszeri hatás nélkül is észlelhető és a nyereség így is rekordot jelent. Az állami hitelátvállalás nélkül ugyanis 2,7 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el a cég, ami szintén 13 éve nem látott csúcsot jelent.  

Ennyit kerestek a BKV-nál tavaly

A vállalatnál  2015-ben 10 636 teljes munkaidőben foglalkoztatott ember dolgozott, amely valamivel kevesebb, mint 2014-ben volt. Ebből az alkalmazottak többsége fizikai munkás 8962 fővel, míg 1674 a szellemi állománycsoportba tartozott. Előbbi állománycsoportnál 8,7 milliárd, míg utóbbinál 32 milliárd forint volt a személyi jellegű teljes munkaidős bérköltsége a cégnek.

Ez azt jelenti, hogy ha csak a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bérköltségét (járulékok nélkül) nézzük a BKV-nál, akkor kiderül, hogy a szellemi dolgozók átlagosan havi bruttó 433 ezer forintot, míg a fizikai dolgozók 297 ezer forintot kerestek. Ez utóbbi 4 ezerrel több, mint 2014-ben. A szellemi dolgozók bére viszont nagy mértékben nőtt a megelőző évhez képest. A BKV ezen túl több mint 370 részmunkaidős, 20 nyugdíjast, illetve 368 tanulói státuszú munkavállalót foglalkoztatott 2015-ben.

A bérköltség mindösszesen 41,7 milliárd volt, ami 713 millió forinttal több mint 2014-ben. A személyi jellegű egyéb kifizetések a tavalyelőtti 2,9 milliárdhoz képest 3 milliárd forint felett realizálódtak. A bérköltség és a foglalkoztatottak száma alapján az átlagos havi bruttó bér 305 ezer forint volt a cégnél. Ez nettó 202 800 forintot jelentett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!