3p

A rezsicsökkentések ellenére még mindig jóval nagyobb terhet jelent a villany- és a gázszámla kiegyenlítése egy magyar család számára, mint akár egy berlini vagy bécsi háztartásnak, de a visegrádi országokat 12 hónap alatt leelőztük ebben a tekintetben.

Szeptembertől újabb 5,7 százalékkal csökkent a villamos energia ára Magyarországon, aminek eredményeképpen nálunk a második legolcsóbb az áram. A 12,13 eurócentes ár kWh-nként már csak a szerbiai áraknál magasabb, igaz annak közel duplája, így nem valószínű, hogy a közeljövőben át tudjuk venni a vezetést.

A lakossági villamos energia átlagárai eurócentben (1 kWH)
(Forrás: MEKH)

Kicsit más kép rajzolódik ki a földgáz esetében, amelynek 3,33 centes ára nem sokkal magasabb a románok által fizetendő 3,16 eurónál, így ebben az esetben minden esély megvan arra, hogy Orbán álma teljesüljön.

A lakossági földgáz átlagárai eurócentben (1 kWH)
(Forrás: MEKH)

A kétségkívül impozáns grafikonokat elnézve ugyanakkor nem mehetünk el amellett, hogy ezek nominálárak és hiába kerül valami kétszer annyiba mondjuk Németországban, ha ott az emberek 4-szer annyit keresnek. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal havonta kiadott statisztikájában éppen ezért közli a háztartási villamos energia és földgázfogyasztás költségeit az átlagos kétkeresős fővárosi háztartások jövedelméhez viszonyítva is. Ezen a grafikonon jól látszik az a szakadék, ami a közép-európai (Lisszabon kivétel) és a nyugati államok között tátong. Míg egy budapesti háztartás jövedelmének 5,5 százalékát vitte el a villany és a gáz, egy berlininek 2,5, egy bécsinek 2,2, egy londoninak pedig 1,6 százalékát.

Egy kétkeresős fővárosi háztartás áram-, illetve gázfogyasztásának költsége és a jövedelmük hányadosa
(Forrás: MEKH)

Ha Magyarország ezen a grafikonon is az élmezőnyben szeretne szerepelni, akkor változatlan bérszínvonal mellett 50-60 százalékos rezsicsökkentést kellene végrehajtanunk, erre azonban aligha van esély.

Az álmodozás helyett ugyanakkor érdemes megnézni, hogy a saját ligánkban játszva mit jelentett számunkra a villany és a gáz árának csökkentése. A villamos energia ára például már 2013 szeptemberében is csak Lengyelországban volt alacsonyabb, a tavaly novemberi rezsicsökkentésnek köszönhetően azóta átvettük a vezetést, és ezt a pozíciót máig tartjuk.

A gázért már tavaly ősszel is nálunk kellett a legkevesebbet fizetni, azonban a folyamatos mérsékléseknek köszönhetően a különbségek még inkább nőttek és immár egyértelműen elszakadtunk a bolytól.

A lényeg azonban az utolsó grafikonon látszik. A korábban már említett kétkeresős fővárosi háztartások jövedelméhez viszonyítva tavaly szeptemberben még nálunk került legtöbbe a villany és a gáz, egészen pontosan a jövedelmek 6,6 százalékát vitte el ez a két tétel. Azonban tavaly őszzel lehagytuk Szlovákiát és Csehországot, később pedig már a varsóiaknak is nagyobb terhet jelentett a két energiaforrás, mint a budapestieknek, ahol immár 5,5 százalék ez az arány.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!