3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kis összegű karácsonyi fogyasztási hiteleknél nagyon komoly különbségek lehetnek, hiszen a kamaton túl számos más költségtényező is adódhat.

A karácsonyi időszakban sokak által igényelt fogyasztási hitelek (pl. áruhitel, személyi kölcsön, hitelkártya) kamatát, s esetleges további költségeit, díjait egyetlen mutatószámban megjelenítő teljes hiteldíj-mutató (THM) mértékét a törvény maximálja. A THM – amely alkalmas arra, hogy segítségével a fogyasztók összehasonlíthassák a különböző hiteleket – egy évre vetítve tartalmazza a hitelszerződés szinte összes olyan terhét, amelyet szerződésszerű teljesítés esetén a tőkén felül fizetni kell, hívja fel a figyelmet közleményében az MNB.

Méregdrága ajándékok karácsonyra

A fogyasztóknak nyújtott személyi kölcsönök és – a közbeszédben – gyorskölcsönnek nevezett konstrukciók (valójában szintén személyi kölcsönök) THM mértéke ma nem lehet magasabb, mint a 2015. június 1-jei jegybanki alapkamat (1,65 százalék) plusz 24 százalék, vagyis 25,65 százalék. A hitelkártyák, áruhitelek, folyószámla-hitelek és a kézizálog-kölcsönök esetében a THM plafon a június elsejei jegybanki alapkamat 39 százalékkal megnövelt mértéke lehet, vagyis 40,65 százalék. Hitelfelvételnél a pénzügyi intézmény mindig köteles a THM-et – szerződésre szabottan is – kiszámítani és annak értékét a szerződésben írásban szerepeltetni.

A THM nem tartalmazza a futamidő során az ügyfél döntése alapján felmerülő költségeket, például a futamidő-hosszabbítás díját vagy a késedelmi kamatot. Ezek mértéke magas is lehet. A karácsonyi kölcsönhöz kapcsolódó banki folyószámla vagy hitelkártya költsége akkor a THM része, ha ezek a kölcsönszerződés kötelező kiegészítő elemei. Ha viszont szabadon választhatók, akkor terheik nem számítanak bele a teljes hiteldíjba. Ugyancsak nem számolandó bele a THM-be a választható úgynevezett otthonszolgáltatási díj (vagyis ha a hiteltörlesztést otthon és nem a bankfiókban is lehet teljesíteni). A szerződés megkötése előtt célszerű a THM-en kívüli költségek mértékéről is tájékozódni.


A Magyar Nemzeti Banknak (MNB) a karácsonyi hitelek feltételeiről, összehasonlításáról tájékoztatást nyújtó Hitel- és lízingválasztó programja szerint ma a piacon elérhető konstrukciók több mint negyede a törvény szerinti maximális vagy ahhoz nagyon közeli THM mellett igényelhető. Azonban közel ugyanilyen arányban vannak 20 százaléknál kevesebb THM mellett nyújtott konstrukciók is (a legtöbb a személyi kölcsönöknél). A különböző pénzügyi intézmények kínálatában így – ugyanazon hiteltípus esetében is – a THM mértéke akár 10-30 százalékkal is eltérhet.

A hitelkártyák döntő többségének teljes hiteldíj mutatója 30-40,64 százalék között mozog. A személyi kölcsönök kétharmadánál 20 százalék felettiek, a folyószámla-hitelek több mint a felénél 30 százalékot meghaladók a THM mértékek. A piacon elérhető áruhitelek egytizedénél ma 0 százalék a THM, vagyis ezeknél a tőkeösszegen felül – ha nincs késedelem vagy fizetés-átütemezés – egyéb költséget nem kell fizetni. A hiteldíj mellett ugyanakkor minden esetben a termék árát is érdemes összehasonlítani a különböző kereskedőknél.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!