3p

Vajon a cégek bevetik a diákokat is a munkaerőhiány enyhítésére a problémás ágazatokban?

Akkora szintet ért el a munkaerőhiány, hogy a hazai cégek egyre jobban igyekeznek diákmunkásokat keríteni olyan álláshelyekre, ahol korábban főállású alkalmazottak dolgoztak, ráadásul esetenként jobban is fizetik meg a diákokat, mint a minimálbéres dolgozókat. Egy diákmunka órabére már olykor 15-20 százalékkal magasabb a minimálbérnél.

A klasszikus logisztikai, árufeltöltői és pénztárosi feladatok mellett egyre több diákot foglalkoztatnak gyári összeszerelői és telefonos operátori tevékenységekben is. Becslések szerint kimagasló keresleti nyomás jött létre, ugyanis a diákmunkások részaránya mintegy 20-30 százalékkal nőhetett a piacon az elmúlt években. 

A diákok munkája utáni keresletet azonban egyre nehezebb kielégíteni, nehézséget okoz a kellő mennyiségű munkaerő toborzása: Magyarországon ugyanis évről évre csökken a diákok száma. A drasztikus emelkedésnek viszont pozitív hatása volt az órabérekre, ugyanis növekedés volt megfigyelhető.

Hogy a munkaerőhiány pótlása mellett miért is éri meg diákmunkásokat foglalkoztatni? Többek között azért, mert rengeteg adót spórolhat meg egy cég diákmunkások alkalmazásával, ugyanis egy nappalis hallgató vagy diák bérezése után csak a szja-t kell fizetni.

Pár évvel korábban még kimagaslónak számított a 700 forint feletti órabér, ma viszont már igencsak átlagos, sőt a diákmunkaközvetítők ajánlatait böngészve igen gyakorinak számít a 800-900 forintos órabér az olyan állásokra, ahova nem szükséges speciális szaktudás.

Diákmunka keretében sokakat keresnek szezonális munkára például kereskedelmi szektorba, hostesskedni karácsony tájékán vagy éppen nyári fesztiválokra, ugyanakkor egyre inkább előtérbe kerülnek a szakmai munkák is. Utóbbiakhoz korábban például nyelvtudással lehetett hozzájutni, ma ez továbbra is fontos, de új készségek megléte került előtérbe. Kimagasló bérezés jár például a programozási és mérnöki készségekért.

Vajon Trump szállójában dolgoznak diákok?

A vasárnapi boltzár eltörlésével ráadásul megnőtt a kiskereskedelmi szektor munkaerőigénye is, amit jelenleg diákmunkásokkal az egyik legegyszerűbb kielégíteni, hiszen a diákok az iskola miatt főleg hétvégén (valamint délután és éjszaka) érnek rá dolgozni. A nagy iskolaszövetkezetek honlapjainak kínálatait böngészve a legjobban keresett munkák közé tartozó pénztáros, futár, logisztikai és árufeltöltő tevékenységek mellett a mérnöki és informatikus tudást igénylő diákokra is szüksége van a szektornak.

A fővárosban mind hostess, mind adminisztratív munkával 900 forint körüli órabérért lehet elmenni dolgozni, gyorsétterembe pedig 800 forintért, telefonos operátori munkával pedig 700 forint körüli órabérért. Programozói, webszerkesztői és informatikai ismerettel rendelkezők esetében igen jelentősen ugrik ez az összeg, ugyanis a felhívások alapján legalább 1450-1500 forintos órabérrel lehet kezdeni. HR gyakornokként is 1100 forintos órabérrel ketyeg a diákmunka bérezése. A leltározással és csomagolással is lehet jobban keresni, de főleg, ha éjszakai munkára megyünk, akkor 1000-1100 forintos órabért is lehet kapni. Vidéken ugyanakkor még mindig gyakorta lehet találni 700 forint alatti órabérrel fizető állásokat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!