4p

A 367 milliárd forintos újabb kiigazító csomag egyik eleme a közműadó. A közösségi közlekedés javítása érdekében 100 forintot vetnek ki méterenként a villany-, gáz-, víz-, csatorna-, távközlési vezetékekre.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdán újabb, 7 lépésből álló kiigazító csomagot jelentett be az "EU nyomására". Azt már a bejelentés sajtótájékoztatóján is mondta Matolcsy, hogy a a részletekről csütörtökön számol be Olli Rehn uniós biztosnak és a Nemzetközi Valutaalap tárgyalódelegációjának. Ennek megfelelően csütörtökön napközben fel is kerülta kormány honlapjára az újabb EDP-jelentés (a túlzott hiány eljárás keretében kiadott ajánlás megvalósítása érdekében hozott intézkedésekről szóló jelentés), melyet a kormány Brüsszel számára készített. Ebből újabb részletek is kiderülnek a tegnap bejelentett csomagról.

100 forint/méter a közműadó mértéke

"A helyi építményadó kiegészítéseként a villany-, gáz-, víz-, csatorna-, távközlési (telefon, kábeltévé, internet) vezetékek (nyomvonala) után ezek tulajdonosára 100 Ft/m adó vethető ki. Az intézkedés eredményeként a helyi önkormányzatok 30 milliárd forint többletbevételre tehetnek szert" - olvasható a dokumentumban.

Hasonló elképzelés egyébként már az idei év során is felvetődött, ugyanis Budapesten egy ilyen pluszbevétel révén kívánták volna megmenteni a BKV-t a csődhelyzettől. Úgy tűnik ugyanakkor, hogy ez a szándék nem változott - legalábbis Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetőjének nyilatkozata alapján. Szerinte ugyanis a közműadót nem "jó kedvében" vezeti be a kormány, hanem az ebből származó bevételekkel a közösségi közlekedést szeretnék javítani - már nemcsak Budapesten, hanem vidéken is.

Lényegében egyébként ezzel a kormány nem tett mást, mint egyfajta vagyonadót vezetett be, hiszen a vezetékhálózat nem mozdítható vagyonelemként is tekinthető - számviteli szempontból ugyanis a tárgyi eszközöket gyarapítja. Így az érintett multik nem tudják azokat elmozdítani, mint egy szervezeti egységet, vagy egy gyárat áthelyezni más országba és így csökkenteni a költségeiket.

Rogán Antal nyilatkozata szerint ugyanakkor az a teher nem hárulhat át a lakosságra, mivel a kormány befagyasztotta a rezsiköltségeket. Ennek révén legfeljebb az éves infláció mértékével emelkedhetnek a díjak. Ennek viszont ellent mond Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára: "a közműadó bevezetése azzal jár, hogy a közműcégek a lakosságra és a vállalkozásokra hárítják át a terhet". Az igazság azonban valahol a két vélemény között lehet, hiszen az EDP-jelentésben foglaltak szerint a távközlés, kábeltévé és internet hálózatokra is kiterjed az új adó, ezekre a költségekre azonban nem vonatkozik a kormány rezsiköltséget befagyasztó intézkedése (mint például víz és gáz).

A kormány is látja: visszafogja a gazdaságot a csomag

Az EDP-jelentés az intézkedések részletezése mellett a makrogazdasági folyamatokat is bemutatja. Leírják ugyanis, hogy a bankadó felezésének elhalasztása, a tranzakciós illeték emelése, a közművek adóztatása visszafogottabb bér- és létszámdinamikát eredményez a munkaerőpiacon, illetve a beruházások terén kitolja a trendfordulót. Az első kiigazító csomag után egyébként jövőre stagnáló bruttó állóeszköz felhalmozással számoltak, a legfrissebb jelentésben pedig már egy százalékos visszaesést prognosztizálnak. (A beruházások alakulásáról egy korábbi anyagunkban részletesebben olvashat: Ez Matolcsy szokatlan lépéseinek legsúlyosabb következménye)

Ugyanakkor a vállalati költségek emelkedése további lendületet ad az inflációnak a jövő évben, így "ez 2013-ban némileg magasabb inflációhoz vezethet". A háztartások jövedelmi helyzetét befolyásoló hatások miatt a fogyasztási kilátások az előrejelzési horizont teljes hosszán visszafogottabbak - derül ki a jelentésből. Azt, hogy a kormány hogyan látta az első, illetve a második Matolcsy-csomag után a jövő évi főbb makrogazdasági mutatókat, az alábbi táblázat tartalmazza. Mint látható, minden téren rontottak a várakozásaikon:

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!