4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A foglalkoztatási ráta évtizedes csúcsát nem véletlen, hogy nem értjük és nem látjuk.

Kedden délelőtt mutatta be az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézete (MTA KRTK KTI) immár 13. alkalommal publikált, a munkapiac és a foglalkoztatáspolitika aktuális jellemzőit bemutató Munkaerőpiaci tükör című kiadványát. Az esemény alkalmából rendezett tájékoztatón az egyes fejezetek főbb tartalmi elemeit és következtetéseit is ismertették.

Évtizedes csúcson a foglalkoztatás?

Az elmúlt időszakban a 15 és 64 év közötti korcsoport foglalkoztatási rátája évtizedet csúcsra emelkedett, hiszen elérte az 58 százalékot. A számok alakulása azonban érdekes folyamatokat tár elénk Cseres-Gergely Zsombor, az MTA KRTK közgazdásza. "Miközben a foglalkoztatottak száma a vizsgált korcsoportban emelkedik 2011 júniusa óta, addig a népesség 70 ezer fővel szűkült" - hívta fel a figyelmet a szakember.

Szerinte az adatokat mindenképpen szükséges a tavalyi évben megemelkedett volumenű közfoglalkoztatással korrigálva is megvizsgálni (havonta átlagosan közel 100 ezren voltak így foglalkoztatva), vagyis a csökkentett foglalkoztatottak arányát a népességhez viszonyítva. A foglalkoztatás eme formája ugyanis csak annyiban képes hozzájárulni a piac rugalmasságához, amennyire javítja az integrációt, vagyis az átjárhatóságot az elsődleges és a másodlagos piac között. Enélkül novemberben az 58 százalékos foglalkoztatási ráta már csak 56,5 százalékos értéket mutat.(December hónapra még nem állnak rendelkezésre a közmunkások számára vonatkozó adatok)

Másik tényező, ami még nagyban befolyásolja az csúcsra kerülő statisztikát, az a külföldre vándorlók száma. Vagyis azok, akik a munkaerőpiaci statisztika megkérdezéses módszertana alapján megjelennek az adatokban, miközben ingázással, vagy kiköltözés után más országban dolgoznak. A létszámuk növekedése a válság után nagyobb ütemre váltott. "Ha a közfoglalkoztatás után az ő számukkal is korrigáljuk az alapadatot, akkor már csak 54 százalék körüli rátát kaphatunk, egy enyhén csökkenő trendet" - mondta Cseres-Gergely Zsombor.

A tájékoztatón kiderült még az is, hogy a foglalkoztatási és az intézményi statisztika közötti jelentősebb eltérést a külföldre kimenők növekedése és a külföldről hazánkba érkező dolgozók létszámcsökkenése is fokozza.             

Alapvetően pozitívan hathat a dolgozókra a cég felvásárlása

A tanulmányban kiemelt figyelmet szenteltek még a külföldi vállalatok dolgozóinak bérére is hazánkban, mivel alapvetően ambivalens megítélés alá esik, ha egy külföldi vállalat megjelenik a belső piacon. Telegdy Álmos, az MTA KRTK munkatársa szerint, ha kompetitív a munkaerőpiac, akkor alapvetően nincs ok a különbségre a bérekben. Ha azonban nő a felvásárlás után a cég termelékenysége, akkor történhet profitmegosztás, illetve a magasabb bért bevethetik ösztönzőként, illetve a dolgozó, a szaktudás megtartására is.

A kutatások során kiderült, hogy a belföldi vállalatokkal szemben a külföldi tulajdonban lévők munkatermelékenysége sokkal nagyobb, ráadásul a havi bér is sokkal magasabb, majdnem duplája a belföldi vállalatéhoz képest, több nőt és felsőfokú végzettségűt alkalmaznak.

Ami a béreket illeti, a felvásárlást követően a nyers adatok szerint 46 százalékkal lettek magasabbak a bérek, ha ezt iparág, régió, valamint a vállalatok egyedi sajátosságaival és hasonló tényezőkkel korrigáljuk, végeredményben akkor is jelentős, 15 százalékos bérnövekedésről tanúskodnak a számokat.

Ezen felül különböző mértékben egy vállalaton belül mindenki részesül béremelésben. A nők 12, a szakmunkások 15, míg egy felsőfokú végzettséggel rendelkező 36 százalékos emelést tapasztalhat, az irodai dolgozóknál szintén 12, a szolgáltatási területen dolgozók pedig 10 százalékot. Ennek magyarázata, hogy a termelékenység ha megnő, megteremti a lehetőséget a béremelésre.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!